Ramaitanar
Bine ati venit pe forum. Ca sa puteti posta trebuie sa va inregistrati. Va asteptam in Echipa Ramaitanar.

Ramaitanar

AcasaAcasa  ForumForum  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Ultimele subiecte
» piept de pui
Vin Ian 11, 2013 2:05 pm Scris de dianame

» Rețete sănătoase
Joi Oct 11, 2012 10:12 pm Scris de angelaiancu

» La multi ani, Corina.
Mier Sept 05, 2012 9:11 am Scris de ela

» Prajitura cu mere
Mier Iun 15, 2011 11:35 pm Scris de alina88

» La multi ani, Sidy (25 Aprilie)
Dum Mai 15, 2011 11:30 am Scris de corinapanait

» Ce pregatim azi? Tu ce ai facut? (2)
Lun Apr 11, 2011 7:58 am Scris de Sidy

» Prajitura cu mac
Lun Feb 21, 2011 12:41 am Scris de ramaitanar

» La multi ani, Hortensia (20 decembrie)
Dum Ian 09, 2011 12:49 am Scris de horty20

» La multi ani, Monel, 22 dec
Dum Dec 26, 2010 11:32 pm Scris de monel

» ELA - La multi ani !!!
Joi Noi 04, 2010 8:39 pm Scris de ela

Chat ramaitanar

Fitness

Distribuiți | 

Au, au, picioarele mele. Febra musculara

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
ramaitanar
Fondator
Fondator

Steag :
Numarul mesajelor : 5610

Personal
Program serviciu Program serviciu: Luni: 5-7 pm; Marti: 3,30-5,30p.m; Miercuri: 12-13 p.m; 4.30-5.30 p.m; Joi: 6 - 8 pm; Vineri: 4-5 p.m
Descrierea ta: Roscata cu ochii verzi

MesajSubiect: Au, au, picioarele mele. Febra musculara   Mar Mar 11, 2008 1:29 pm

De fiecare data cand te duci la sala cu gandul de "a da gata" aparatele, ar trebui sa te gandesti si la consecinte. Si asta pentru ca vei regreta a doua zi, cand febra musculara se va instala. Febra musculara nu apare numai din cauza suprasolicitarii muschilor, ci si din cauza unei pauze lungi in care nu ai facut prea multa miscare sau in cazul in care nu te incalzesti cum trebuie inaintea exercitiilor.
Iti amintesti de orele de sport de la scoala, care incepeau cu cateva intinderi pentru incalzirea muschilor? Nu era o idee prea buna... Indinderea muschilor neincalziti poate avea ca rezultat durere si disconfort muscular.

Incalzeste-ti muschii mai intai. De exemplu, daca vrei sa alergi, incalzirea pentru aceasta activitate fizica este mersul timp de cateva minute. In cazul in care te pregatesti pentru exercitii de sala, incalzirea consta in cateva miscari usoare care imita exercitiile pe care le vei face. Intinderile sunt recomandate dupa fiecare set de exercitii. Daca incluzi cateva intinderi dupa fiecare set de diferite exercitii, poti elimina o mare parte din durerea de a doua zi.

Calmantele
Durerea musculara se instaleaza in aproximativ 24 de ore de la efectuarea exercitiilor si atinge apogeul dupa 48 de ore. Ibuprofenul este o substanta eficienta in ameliorarea durerii musculare si se gaseste in diverse medicamente calmante. Pentru a-si putea face efectul cat mai bine, ia calmantele chiar imediat dupa exercitiile fizice si continua pana cand durerea musculara dispare.

Bea multe lichide
Durerile musculare apar deseori din cauza faptului ca muschii nu contin suficient lichid. Este necesar sa bei apa inainte, in timpul exercitiilor si dupa exercitii.

Masajul
Daca ai timp, rezerva-ti o sedinta la un salon de masaj. Febra musculara se instaleaza cand reactiile chimice care au loc la nivelul muschilor in timpul efortului au ca rezultat o substanta toxica numita acid lactic. Acest efect apare dupa o perioada de sedentarism sau dupa un set de exercitii efectuate fara incalzire. Prin intensificarea circulatiei sangelui, masajul ajuta la eliminarea acidului lactic din muschi si prin urmare la calmarea durerii.

Continua sa faci miscare
Daca durerea este suportabila, fa cateva exercitii usoare. Cea mai buna optiune este sa faci aceleasi tipuri de exercitii care ti-au provocat febra musculara, dar la o intensitate mult mai mica. Executand aceleasi exercitii, vei folosi grupele musculare care sunt afectate de febra musculara, vei intensifica ciculatia sanguina, care va determina eliminarea rapida a acidului lactic din tesuturi.

ramaitanar
Fondator
Fondator

Steag :

Personal
Program serviciu Program serviciu: Luni: 5-7 pm; Marti: 3,30-5,30p.m; Miercuri: 12-13 p.m; 4.30-5.30 p.m; Joi: 6 - 8 pm; Vineri: 4-5 p.m

MesajSubiect: Re: Au, au, picioarele mele. Febra musculara   Mier Apr 09, 2008 11:56 pm

Eu recomand celor care au febra sa bea multa apa si sa ia o aspirina. Cu un dus cald se relaxeaza muschii si se elimina durerea.

miharobi
Moderator
Moderator

Steag :
Numarul mesajelor : 1257

Personal
Program serviciu Program serviciu: LUNI-VINERI: 12-13 , 18-19

MesajSubiect: Re: Au, au, picioarele mele. Febra musculara   Joi Apr 10, 2008 12:10 am

mie imi spunea o prietena care facea atletism sa mananc zahar sau miere inainte si dupa asa nu faci febra musculara
acu nu stiu daca e adevarat sau nu

Fondator

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Au, au, picioarele mele. Febra musculara   Joi Apr 24, 2008 12:01 am

Nu am auzit. Ca nu ai de unde stii ca o sa faci sau nu febra, si asa ce faci? bagi de fiecare data miere? Adica ok e buna, dar cui nu-i place, ce faci? Ai facut-o, asta este. Bei multa apa si ajuti sa se relaxeze oasele, si o baie fierbinte si esti ca nou.

miharobi
Moderator
Moderator

Steag :
Numarul mesajelor : 1257

Personal
Program serviciu Program serviciu: LUNI-VINERI: 12-13 , 18-19

MesajSubiect: Re: Au, au, picioarele mele. Febra musculara   Joi Apr 24, 2008 12:04 am

eu am patit o data cand faceam sport in scoala cand am dat rezistenta ca pur si simplu a doua zi cadeam ca un sac din picioare aveam o febra musculara
ce mai radeam cand ma trezeam pe jos banda

Fondator

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Au, au, picioarele mele. Febra musculara   Mar Apr 29, 2008 8:24 pm

Da, bei apa multa, o aspirina si un dus cald si trece. E nasol stiu cand nu esti antrenat si incep sa te doara. vaii , am patit-o si eu odata si a fost nasol rau de tot. Nu ma puteam misca.

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Au, au, picioarele mele. Febra musculara   

Sus In jos

Au, au, picioarele mele. Febra musculara
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ramaitanar :: Stil de viata :: Accidente sportive-
Mergi direct la: