Ramaitanar
Bine ati venit pe forum. Ca sa puteti posta trebuie sa va inregistrati. Va asteptam in Echipa Ramaitanar.

Ramaitanar

AcasaAcasa  ForumForum  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Ultimele subiecte
» piept de pui
Vin Ian 11, 2013 2:05 pm Scris de dianame

» Rețete sănătoase
Joi Oct 11, 2012 10:12 pm Scris de angelaiancu

» La multi ani, Corina.
Mier Sept 05, 2012 9:11 am Scris de ela

» Prajitura cu mere
Mier Iun 15, 2011 11:35 pm Scris de alina88

» La multi ani, Sidy (25 Aprilie)
Dum Mai 15, 2011 11:30 am Scris de corinapanait

» Ce pregatim azi? Tu ce ai facut? (2)
Lun Apr 11, 2011 7:58 am Scris de Sidy

» Prajitura cu mac
Lun Feb 21, 2011 12:41 am Scris de ramaitanar

» La multi ani, Hortensia (20 decembrie)
Dum Ian 09, 2011 12:49 am Scris de horty20

» La multi ani, Monel, 22 dec
Dum Dec 26, 2010 11:32 pm Scris de monel

» ELA - La multi ani !!!
Joi Noi 04, 2010 8:39 pm Scris de ela

Chat ramaitanar

Fitness

Distribuiți | 

Echimoze, plagi, contuzii, hemoragii ce se produc in sport

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
ramaitanar
Fondator
Fondator

Steag :
Numarul mesajelor : 5610

Personal
Program serviciu Program serviciu: Luni: 5-7 pm; Marti: 3,30-5,30p.m; Miercuri: 12-13 p.m; 4.30-5.30 p.m; Joi: 6 - 8 pm; Vineri: 4-5 p.m
Descrierea ta: Roscata cu ochii verzi

MesajSubiect: Echimoze, plagi, contuzii, hemoragii ce se produc in sport   Joi Oct 02, 2008 10:20 am

Traumatismele pot surveni și din cauza comportării incorecte a sportivilor (elevilor), duritate și brutalitate nejustificate, încălcarea disciplinei, precum și din cauza supraestimării posibilităților proprii, urmare a unei insuficiente munci educative cu aceștia. Răspunzători sunt sportivii, dar și educatorii lor. Primii când nu respectă sfaturile și indicațiile profesorilor, arbitrilor, etc, ceilalți pentru că nu acordă suficientă atenție educației de zi cu zi a sportivilor.

Frecvența regulată la antrenamente oferă sportivilor însușirea mai repede și mai corectă a tehnicii, permite formarea deprinderilor motrice precise, fiind unul dintre principiile de bază în prevenirea traumatismelor.

Antrenamentul fără asentimentul profesorului nu este permis, locul de antrenament nu poate fi părăsit, iar prezența antrenorului pe tot timpul lecției este obligatorie.

Conducătorii nu trebuie să aibă o atitudine indulgentă față de cei care se abat de la disciplină, iar antrenorul și sportivul, deopotrivă, să rețină că educația se face nu numai la antrenamente și concursuri, ci în fiecare zi, în toate locurile, fie ele și publice.

Agresivitatea în sport trebuie înțeleasă ca o acțiune în forță în cadrul regulilor sportive și nu ca o acțiune cu intenția de a răni un jucător, un sportiv.
Aceste cauze sunt strâns legate de calitățile și defectele oamenilor, puși în situația de a organiza, conduce și supraveghea diferitele forme, de exerciții fizice sau de a le practica. Important de știut este efectul pe care îl pot avea accidentele asupra performanței sportivului, asupra sănătății și potențialității sale sportive.

Contuziile sunt leziuni ale părților moi ale corpului, cauzate de izbituri sau lovituri violente, care nu reușesc să producă o discontinuitate a tegumentelor (piele, mucoase). După gravitatea lor, distingem patru grupe:

- superficiale, fără distrugeri mari de substanță;

- mijlocii, cu rupturi de țesuturi și vase subtegumentare de mică importanță;

- grave, cu distrugeri și modificări ample de substanță;

- profunde, foarte grave, cu zdrobiri intense de țesuturi și organe.

Echimozele sunt modificări superficiale, în limitele stratului epitelial. Ele apar în urma acțiunii unui corp bont, lovirii de un aparat de gimnastică, căderii, etc. Leziunea este asociată de o ușoară hemo și limforagie și uneori dureroase.

Zgârieturile (echimoze liniare) și rosăturile apar la atleți, fotbaliști, luptători, jucători de baschet, etc.

Plăgile sunt leziuni traumatice ale părților moi din organism: piele, mucoase, țesuturi și organe. Caracteristicile leziunii ce definesc plaga sunt pierderea continuității (depărtarea-deschiderea părților moi), hemoragia și durerea.

Hemoragiile sunt ieșiri ale sângelui dintr-un vas sanguin și se produce prin distrugerea totală sau parțială a acestuia. După felul vasului, hemoragiile pot fi: arteriale, venoase sau capilare.

Hemoragiile arteriale sunt periculoase, deoarece sângele este azvârlit cu forță, în tâșnituri ritmate, de contracțiile inimii și, în scurt timp, se pierde o mare cantitate de sânge. Rareori aceste hemoragii se opresc singure.

Hemoragiile venoase sunt mai puțin grave, ele se caracterizează prin culoarea roșu închis a sângelui, sărac în oxigen (sângele arterial este roșu deschis), care se scurge încet și continuu din plăgi.
Hemoragiile capilare se caracterizează prin aceea că sângele se scurge în picături mici și suprafața plăgii zemuiește, oprirea producându-se spontan.

Hemoragia parenchimatoasă [internă] se întâlnește în cazul plăgilor de la nivelul organelor interne, este de durată și deosebit de periculoasă datorită prezenței la acest nivel a numeroase vase: artere, vene capilare.

Epistaxisul (hemoragia nazală) se produce în urma unor leziuni locale, cu ruptura capilarelor sau a unei ramuri vasculare venoase ori arteriale, cauzate de traumatisme, hipertensiune arterială, căldură mare, cu ocazia forțărilor de strănut, tuse sau suflat nasul, în eforturi intense, maladii generale etc.

sursa: http://articole.famouswhy.ro/

Echimoze, plagi, contuzii, hemoragii ce se produc in sport
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ramaitanar :: Stil de viata :: Accidente sportive-
Mergi direct la: