Ramaitanar
Bine ati venit pe forum. Ca sa puteti posta trebuie sa va inregistrati. Va asteptam in Echipa Ramaitanar.

Ramaitanar

AcasaAcasa  ForumForum  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Ultimele subiecte
» piept de pui
Vin Ian 11, 2013 2:05 pm Scris de dianame

» Rețete sănătoase
Joi Oct 11, 2012 10:12 pm Scris de angelaiancu

» La multi ani, Corina.
Mier Sept 05, 2012 9:11 am Scris de ela

» Prajitura cu mere
Mier Iun 15, 2011 11:35 pm Scris de alina88

» La multi ani, Sidy (25 Aprilie)
Dum Mai 15, 2011 11:30 am Scris de corinapanait

» Ce pregatim azi? Tu ce ai facut? (2)
Lun Apr 11, 2011 7:58 am Scris de Sidy

» Prajitura cu mac
Lun Feb 21, 2011 12:41 am Scris de ramaitanar

» La multi ani, Hortensia (20 decembrie)
Dum Ian 09, 2011 12:49 am Scris de horty20

» La multi ani, Monel, 22 dec
Dum Dec 26, 2010 11:32 pm Scris de monel

» ELA - La multi ani !!!
Joi Noi 04, 2010 8:39 pm Scris de ela

Chat ramaitanar

Fitness

Distribuiți | 

Prim ajutor in caz de leziuni sau tesuturi moi

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
ramaitanar
Fondator
Fondator

Steag :
Numarul mesajelor : 5610

Personal
Program serviciu Program serviciu: Luni: 5-7 pm; Marti: 3,30-5,30p.m; Miercuri: 12-13 p.m; 4.30-5.30 p.m; Joi: 6 - 8 pm; Vineri: 4-5 p.m
Descrierea ta: Roscata cu ochii verzi

MesajSubiect: Prim ajutor in caz de leziuni sau tesuturi moi   Joi Oct 02, 2008 10:18 am

Prin urgență medicală se înțelege suferința violentă, apărută pe neașteptată, care obligă la măsuri grabnice. Primul ajutor este acțiunea pe care o întreprinde o persoană, ajutorul elementar, sprijinul pe care îl acordă victimei, imediat după accident. Măsuri de acordare a primului ajutor:

- persoana care acordă primul ajutor să se informeze asupra cauzei care a determinat accidentul;

- victima se scoate de sub influența cauzei;

- se întreprinde un examen foarte rapid al stării generale a victimei;

- dacă nu respiră sau nu i se percep bătăile inimii, i se va face respirație artificială - de preferat gură la gură - și masaj toracic pentru reluarea respirației și a circulației;

- se vor lua imediat măsuri de oprire a hemoragiei, dacă estecazul;

- manevrele să nu înrăutățească starea victimei;

- să apelăm imediat la ajutorul unui medic;

- să asigurăm transportul accidentatului la spital în cele mai bune condiții, apelând dacă este nevoie la o ambulanță, imobilizare provizorie în caz de fractură;

- să păstrăm cauzele care au provocat accidentul, pentru a permite organelor de anchetă să exercite cercetările legale;

- să însoțim la spital accidentatul, pentru a da lămuririle necesare asupra cauzelor accidentului, modului de comportare a victimei precum și a primului ajutor acordat.

Primul ajutor în cazul leziunilor țesuturilor moi:

- dacă leziunea este însoțită de hemoragie, prima grijă este să oprim hemoragia;

- a doua grijă este curățirea și pansarea plăgii, materialele necesare fiind soluțiile antiseptice: apa oxigenată, soluția de rivanol, tinctura de iod sau alcoolul, praful de sulfamidă, comprese sterile, vată, feși, leucoplast etc;

- luarea măsurilor de asepsie;

- antiseptizarea rănii și a zonei din jur;

- se execută pansamentul: peste rana curățită și pregătită presarăm un bacteriostatic peste care aplicăm compresele, apoi vata și se fixează pansamentul;

- în contuzii, echimoze etc. se aplică manevra RGCR (repaus, gheață, compresie, ridicarea segmentului afectat).

Primul ajutor în cazul leziunilor osoase

Periostita traumatică. în privința tratamentului nu sunt multe de făcut. Regiunea afectată se pune în repaus funcțional. Pe porțiunea dureroasă se aplică comprese umede (prișnite), pensulați cu tinctură de iod și masaj relaxator al mușchilor, evitând la început porțiunea dureroasă. Apoi aplicațiile termo — terapice ca: băile de apă și aer cald, băile de lumină, infraroșii și unde scurte, combinate cu masajul, pot duce la rezultate reale.

Fracturile. în cazul fracturilor de craniu, accidentatul va fi culcat pe spate cu capul ușor ridicat, pe care se aplică o pungă de gheață pentru combaterea congestiei și inflamației.

În fracturile feței, primul ajutor constă în oprirea hemoragiei, îngrijirea riguroasă a plăgii în fracturile deschise, reducerea fragmentelor deplasate și fixarea lor printr-un plasture adeziv, asepsia riguroasă a nasului, gurii și gâtului.

În fracturile coloanei vertebrale, accidentatul este imediat culcat pe spate pe un plan dur și rezistent [ușă, scândură, targa) perfect plane, căptușite cu pături, haine, echipament etc. Imobilitatea absolută este obligatorie, evitându-se mișcările trunchiului.

În fracturile toracelui, cel afectat este culcat pe spate sau pe partea cu fractură păstrându-se un repaus cât mai complet. Se face un bandaj toracic compresiv cu bandaj elastic sau cu o fașă lată care diminuează mobilitatea toracică și durerea.

Fracturile bazinului produc mari neajunsuri. Accidentatul se culcă pe spate și rămâne nemișcat. Se aplică comprese reci, pungă cu gheață pe regiunea prevezicală.

La nivelului membrului superior, în fracturile antebrațului și mâinii membrul se sprijină în eșarfă, cu cotul îndoit. Degetele și mâna se fixează pe o atelă de carton sau scândurică, antebrațul se fixează pe o scândură sau atelă din sârmă. Atelele pentru antebraț trebuie să ajungă până la mijlocul brațului; brațul și antebrațul se fixează de corp prin eșarfă.

În fracturile membrului inferior, primul ajutor urmărește o bună contenție a fragmentelor, până la spital. în fracturile coapsei, membrul inferior se imobilizează în ațele ce merg pe partea inferioară, până în regiunea superioară a coapsei. în fracturile gambei sau gleznei fără deplasarea segmentelor, este suficient un pansament compresiv și repaus.

sursa: http://articole.famouswhy.ro

Prim ajutor in caz de leziuni sau tesuturi moi
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ramaitanar :: Stil de viata :: Accidente sportive-
Mergi direct la: