Ramaitanar
Bine ati venit pe forum. Ca sa puteti posta trebuie sa va inregistrati. Va asteptam in Echipa Ramaitanar.

Ramaitanar

AcasaAcasa  ForumForum  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Ultimele subiecte
» piept de pui
Vin Ian 11, 2013 2:05 pm Scris de dianame

» Rețete sănătoase
Joi Oct 11, 2012 10:12 pm Scris de angelaiancu

» La multi ani, Corina.
Mier Sept 05, 2012 9:11 am Scris de ela

» Prajitura cu mere
Mier Iun 15, 2011 11:35 pm Scris de alina88

» La multi ani, Sidy (25 Aprilie)
Dum Mai 15, 2011 11:30 am Scris de corinapanait

» Ce pregatim azi? Tu ce ai facut? (2)
Lun Apr 11, 2011 7:58 am Scris de Sidy

» Prajitura cu mac
Lun Feb 21, 2011 12:41 am Scris de ramaitanar

» La multi ani, Hortensia (20 decembrie)
Dum Ian 09, 2011 12:49 am Scris de horty20

» La multi ani, Monel, 22 dec
Dum Dec 26, 2010 11:32 pm Scris de monel

» ELA - La multi ani !!!
Joi Noi 04, 2010 8:39 pm Scris de ela

Chat ramaitanar

Fitness

Distribuiți | 

Accidentele la nivelul articulatiilor - ENTORSE

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
ramaitanar
Fondator
Fondator

Steag :
Numarul mesajelor : 5610

Personal
Program serviciu Program serviciu: Luni: 5-7 pm; Marti: 3,30-5,30p.m; Miercuri: 12-13 p.m; 4.30-5.30 p.m; Joi: 6 - 8 pm; Vineri: 4-5 p.m
Descrierea ta: Roscata cu ochii verzi

MesajSubiect: Accidentele la nivelul articulatiilor - ENTORSE   Joi Oct 02, 2008 10:17 am

Entorsele sunt accidente articulare ce se produc prin mișcări forțate, neașteptate, care întrec limita mobilității articulare, sau îndreptate în direcția anormală a mișcării. Este o întindere exagerată a ligamentelor, uneori cu ruptura acestora. Durerea este violentă, reduce mult capacitatea funcțională. Țesuturile periarticulare se încălzesc și se tumefiază din cauza exudatelor intra și extraarticulare.

Entorsele gleznei se produc prin răsucirea forțată a articulației tibio — tarsiene cu lezare de ligamente. Fenomenul se complică atunci când se fac smulgeri osoase, fisuri sau fracturi maleolare.

În entorsele de genunchi se lezează în deosebi ligamentul intern și în cazuri mai grave ligamentele încrucișate.

În articulația șoldului, entorsele se produc foarte greu, dar sunt dureroase și greu de tratat.

Entorsele articulațiilor coloanei vertebrale sunt extrem de rare, dar foarte serioase.

Entorsele degetelor nu au un caracter grav, se produc prin supraextensie.

Entorsele pumnului se produc prin mișcări violente, prin forțarea articulației în flexie, în extensie sau torsiune.

Entorsele cotului sunt fie contuzionale, fie provocate de căderi sau eforturi violente (aruncări cu discul, sulița, mingea, etc).

În entorsele umărului, tendonul bicepsului poate ieși temporar din șanțul său, rupând țesuturile bursei și tecii tendinoase.

Luxațiile sunt dislocări ale extremităților articulare sub influența unor forțe mecanice care, prin deplasarea osului, întind sau rup țesuturile de contenție ale articulației. Osul deplasat ia poziție anormală și rămâne astfel până la reducerea luxației. întâlnim luxații complete, incomplete, simple și luxații complicate cu leziuni ale elementelor intra și periarticulare (tendoane, mușchi, vase, nervi, capsulă și ligamente, cartilaj și sinovială, os și periost).

Simptomele sunt: deformația, poziția și mișcările anormale ale osului, durerea, contractura musculară, impotența funcțională, tumefacția, echimoza, etc.

Luxațiile membrului superior:

- clavicula se luxează mai des la nivelul extremității acromiale (luxația lui Galileu), decât la extremitatea sternală;

- humerusul, capătul proximal se luxează frecvent în jos și înăuntru și mai rar în sus și înapoi;

- cotul se luxează la extremitățile proximale ale celor două oase ale antebrațului, cubitus și radius și mai rar izolat;

- la mână și degete cele mai întâlnite luxații se produc în articulația radio - carpiană.

Luxațiile membrului inferior:

- capul femural se poate luxa mai frecvent înapoi;

- la articulația genunchiului, tibia se luxează mai des înainte și mai rar înapoi. Au loc tulburări serioase, genunchi deformat, tumefiat, se produc ruperi de țesuturi moi de capsulă, vase sanguine, urmate de revărsări seroase în articulație, meniscuri
lezate;

- luxația rotulei (patelei) se produce când genunchiul este în extensie; la unii indivizi, cu genunchiul în valg, contracția mușchiului cvadriceps este capabilă să producă luxația rotulei în afară;

- în articulația gleznei, cea mai frecventă luxație este a astragalului.

Luxațiile coloanei vertebrale sunt destul de rare, dar foarte grave, iar luxațiile maxilarului inferior datorate traumatismelor se manifestă prin reducerea mișcărilor mandibulei, îngroșarea vocii, gura rămânând întredeschisă.

Hemartrozele și hidrartrozele

Acestea sunt revărsări de sânge și lichid seros în cavitățile articulare din cauza traumatismelor. Ele se produc imediat după accident și însoțesc entorsele, luxațiile, fracturile și chiar contuziile articulare. Curentă și cea mai gravă hemartroză este cea a genunchiului. Se produce în căderile pe genunchi, fractură a rotulei sau în rupturile de ligament rotulian, în leziuni meniscale, în entorse și luxații ale genunchiului.

Leziunile meniscale ale genunchiului

Meniscurile sunt formațiuni fibro — cartilaginoase, semilunare, situate în perechi înăuntrul articulației genunchiului, ca o pană între platoul tibial și condilii femurali. Sunt legate prin conexiuni fibroase puternice, de oase, capsulă și ligamentele articulației. Sunt destul de frecvente la sportivi, dar mai des în jocurile sportive, schi, atletism și chiar în gimnastică. Principalele leziuni ale meniscului sunt:

- slăbirea, ruperea, smulgerea legăturilor de pe elementele articulare;

- luxațiile meniscului, leziuni grave cu blocarea genunchiului, mușchii periarticulari intră în contractură., articulația se tumefiază și se produce o ușoară hidrartroză durabilă.

Hernia discului intervertebral

Discul intervertebral este o formațiune fibrocartilaginoasă situată între corpurile vertebrelor, legat de corpul vertebrei și menținut între vertebre prin ligamente fibroase anterioare, posterioare și laterale. Ligamentele se pot slăbi și discul poate ieși în afară, herniază și produce dureri și contracturi musculare în regiunea lombară pe traiectul nervului sciatic, de-a lungul membrelor inferioare. Hernia este provocată de un traumatism, efort fizic mare, etc. Frigul, oboseala și umezeala sunt factori predispozanți obișnuiți.

Leziuni articulare diverse

Amintim în acest capitol un grup de leziuni inflamatorii post traumatice ale sinovialei articulare, ale sinovialei tecilor tendioase și ale burselor seroase, apoi artritele, artrozele și periartritele traumatice.

Sinovita articulară este o inflamație limitată la sinovia unei articulații, celelalte elemente articulare rămânând mai mult sau mai puțin nevătămate. Traumatismul este favorizat de oboseală, frig și alte leziuni mai vechi.

Tenosinovita este inflamația traumatică a tecilor tendinoase caracterizată prin tumefierea tendonului, cu îngroșare și încălzire, crepitații în mișcare și impotență funcțională.

Bursitele sunt inflamații traumatice ale pungilor ce se găsesc în jurul articulațiilor (bursa este un mic sac alcătuit dintr-o membrană sinovială ce conține un lichid seros și se află situată la nivelul țesuturilor care se mișcă unele pe altele, pentru o alunecare fără frecare).

Artrita traumatică este leziunea părților moi și osoase a unei articulații, care se manifestă cu inflamări și modificări în structura elementelor articulare. Artrita umărului, de exemplu, o întâlnim la atleți, aruncători de greutate sau ciocan, la handbaliste și jucători de volei, gimnastică la aparate, etc. Este determinată de solicitări exagerate, mișcări de forță repetate. Capsula articulară și ligamentele pot suferi rupturi, smulgeri fibrilare, care produc reacții inflamatorii acute.

Periartrita traumatică este afecțiunea destul de frecventă a țesuturilor din jurul articulațiilor, însoțind o artrită sau o artroză, dar producându-se și ca un proces de sine stătător. De exemplu, periartrita scapulo-humerală presupune reducerea mișcărilor de abducție și rotație a brațului, care se fac în jurul bursei subacromiodeltoidiene situată între deltoid și mușchii rotatori. Este determinată de inflamația tendoanelor mușchilor supraspinos și biceps.

Artrozele traumatice se produc în urma microtraumatismelor și a traumatismelor de uzură. Apar întotdeauna pe un substrat lezional cronic, de natură degenerativă sau productivă, neinflamatorie, cu leziuni uneori grave ale elementelor articulare.

Accidente prin agenți termici

Agenții termici provocatori de accidente sunt: căldura excesiv de ridicată și temperatura excesiv de coborâtă, frigul. Acești agenți exercită asupra organismului acțiuni locale și geniale. în primul caz, local se produc arsurile și general răul de căldură. Radiațiile solare produc local o arsură de tip special, eritejmul actinie și general - insolația. în insolație, fenomenul este pus pe seama unei congestii a meningelor. Preventiv, propunem evitarea expunerii neraționale la soare, acoperirea capului cu pânze ude, spălatul și stropitul cu apă rece. Frigul produce local degeraturile și general -înghețul.

sursa: http://articole.famouswhy.ro/

carmen
Fortos
Fortos

Steag :
Numarul mesajelor : 809

Personal
Program serviciu Program serviciu: 08.00 - 16,00
Descrierea ta: castaniu inchis, ochii caprui

MesajSubiect: Re: Accidentele la nivelul articulatiilor - ENTORSE   Joi Oct 02, 2008 10:32 am

Entorsa gleznei

Survin foarte des in caderile de la schi si in sporturile de echipa - fotbal, rugbi, handbal, baschet, etc. - articulatia tibio-tarsiana fiind implicata. Forma cea mai obisnuita a entorsei tibio-tarsiene se produce prin rasucirea piciorului in varus, ceea ce atrage o leziune a ligamentului colateral extern.
Simptome.
Entorsa usoara se manifesta printr-o durere vie si de scurta durata in momentul producerii, la palpare apoi durerea este vie pe linia articulara. Entorsa grava obliga sportivul sa-si intrerupa activitatea sportica cam 15-20 de zile, implicand si un control radiografic.
Tratamentul consta in aplicarea unei fesi elastice sau glezniere dupa o anestezie locala facuta la medic.
Este obligatoriu a se respecta repausul sportivului, deoarece poate sa apara artroza tibio-tarsiana.
Sus In jos
Sidy
Am putere
Am putere

Steag :
Numarul mesajelor : 3251

Personal
Program serviciu Program serviciu: La ordinul generalului meu.Bunica sefa
Descrierea ta: Satena cu suvite blonde, ochi caprui

MesajSubiect: Re: Accidentele la nivelul articulatiilor - ENTORSE   Joi Oct 02, 2008 3:54 pm

Aha, deci aici ne mutam cu cititul ??? :gandeste:
Sus In jos
ela
Am putere
Am putere

Steag :
Numarul mesajelor : 2981

Personal
Program serviciu Program serviciu:
Descrierea ta: suvite blonde,ochi albastri

MesajSubiect: Re: Accidentele la nivelul articulatiilor - ENTORSE   Joi Oct 02, 2008 8:54 pm

fff faina rubrica folositoare
Sus In jos
carmen
Fortos
Fortos

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Accidentele la nivelul articulatiilor - ENTORSE   Vin Oct 03, 2008 8:23 am

Iata ce am gasit pe un blog despre entorse:
http://farmaciaverde.wordpress.com/2008/03/05/entorsele/
ENTORSELE
Sunt intinderi sau rupturi ale ligamentelor la nivelul incheieturilor de la glezne, genunchi, maini si umar, in urma unor miscari fortate, necontrolate mental. Articulatiile se umfla rapid, produc dureri puternice iar dupa 2-3 zile apar vanatai (echimoze) care se vor vindeca in 3-4 saptamani.
La solicitari si mai puternice, pot sa apara luxatii, deplasari de oase si chiar torsiuni sau rupturi ale muschilor, tendoanelor si ligamentelor.

Tratamente naturiste
La entorsele simple se fac frectii usoare si apasari pe zona cu intinderi de ligamente pentru micsorarea umflaturilor. Daca entorsa a devenit cronica se face imobilizarea articulatiilor cu atele din lemn sau cu un aparat gipsat. Sunt utile masajele zilnice cu apa rece si sarata, apa cu otet sau spirt de camfor si miscari repetate de indoire si intindere. La o entorsa a gleznei, pacientul va sta in pat, cu piciorul mai ridicat, eventual pe o perna.
Masajele entorselor cu intinderi sau rupturi musculare se fac de 2-3 ori pe zi cu:
-tincturi din flori de arnica, flori de galbenele, radacini de tataneasa, radacini de rodul pamantului, ardei iute, seminte de mustar si bitter suedez;
- comprese din radacini de tataneasa si frunze de podbal;
- cataplasme din radacini si frunze de brusture, herba de turita mare, muguri de plop negru si conifere, arnica cu lapte, macerate timp de 7 zile in tinctura de lavanda (100 g flori in 100 ml alcool), teci din radacini proaspete de tataneasa, terci din cartofi rasi, foi de varza, frunze de menta si argila;
- uleiuri din flori de sunatoare, herba de cimbrisor si bulbi zdrobiti de usturoi;
- unguente de galbenele, arnica si tataneasa;
- pulbere din frunze uscate si maruntite de urzica.Imediat dupa producerea entorselor grave se aplica comprese cu apa de plumb, preparat din 16 g acetat de plumb, 64 ml alcool 80º si 960 ml apa distilata.

O alta reteta se prepara dintr-o lingura cu miere de albine, o lingura de sare si un albus de ou care se bat bine si se aplica pe entorsa, dupa care se bandajeaza.

O crema pentru masaje in inflamatii produse dupa entorse si luxatii, se prepara din ulei de menta, glicerina, alcool etilic si apa, cu adaus de piroxicam 3% (un antiinflamator si antibiotic puternic).
Sus In jos
Sidy
Am putere
Am putere

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Accidentele la nivelul articulatiilor - ENTORSE   Vin Oct 03, 2008 5:26 pm

Fain, fain...si interesant !!!
Mai asteptam...
Sus In jos
ramaitanar
Fondator
Fondator

Steag :

Personal
Program serviciu Program serviciu: Luni: 5-7 pm; Marti: 3,30-5,30p.m; Miercuri: 12-13 p.m; 4.30-5.30 p.m; Joi: 6 - 8 pm; Vineri: 4-5 p.m

MesajSubiect: Re: Accidentele la nivelul articulatiilor - ENTORSE   Vin Oct 31, 2008 5:22 pm

Ee, am eu o durere de os de inebunesc. De o saptamana ma doare rau si uneori schipat. Nu e vorba de o entorsa, ci de o durere provocata ori de la o lovitura undeva pe care n-am simtit-o pe moment si o simt acuma, ori la sport undeva, desi ma indoiesc. offfff

carmen
Fortos
Fortos

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Accidentele la nivelul articulatiilor - ENTORSE   Sam Noi 01, 2008 9:53 am

Sa nu fi facut o miscare gresita la unul dintre exercitii ai grija mare pupici
Sus In jos
corinapanait
Am putere
Am putere

Steag :
Numarul mesajelor : 2663

Personal
Program serviciu Program serviciu: In cautarea unui serviciu momentan.
Descrierea ta: Bruneta cu ochi caprui.

MesajSubiect: Re: Accidentele la nivelul articulatiilor - ENTORSE   Dum Noi 02, 2008 7:37 pm

Pupi pentru Bea sa nu o mai doara!

Carmen imi place topicul! Super!
Sus In jos
http://www.corina.dk
Sidy
Am putere
Am putere

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Accidentele la nivelul articulatiilor - ENTORSE   Lun Noi 03, 2008 10:09 am

Beatrice, care os anume te doare ???
Tibia, peroneul, femurul...sau alt oscior ???Nu muschiul te doare ???Daca zici ca o fi de la lovitura !
Sus In jos
ramaitanar
Fondator
Fondator

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Accidentele la nivelul articulatiilor - ENTORSE   Joi Noi 20, 2008 11:31 am

MI-a trecut Sidy... Nici nu stiu unde am avut durerea, ca atunci cand te doare, simti parca in tot piciorul.. nu simti intr-un anumit loc,... e ciudat. Dupa 2 sapt mi-a trecut.

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Accidentele la nivelul articulatiilor - ENTORSE   

Sus In jos

Accidentele la nivelul articulatiilor - ENTORSE
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ramaitanar :: Stil de viata :: Accidente sportive-
Mergi direct la: