Ramaitanar
Bine ati venit pe forum. Ca sa puteti posta trebuie sa va inregistrati. Va asteptam in Echipa Ramaitanar.

Ramaitanar

AcasaAcasa  ForumForum  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Ultimele subiecte
» piept de pui
Vin Ian 11, 2013 2:05 pm Scris de dianame

» Rețete sănătoase
Joi Oct 11, 2012 10:12 pm Scris de angelaiancu

» La multi ani, Corina.
Mier Sept 05, 2012 9:11 am Scris de ela

» Prajitura cu mere
Mier Iun 15, 2011 11:35 pm Scris de alina88

» La multi ani, Sidy (25 Aprilie)
Dum Mai 15, 2011 11:30 am Scris de corinapanait

» Ce pregatim azi? Tu ce ai facut? (2)
Lun Apr 11, 2011 7:58 am Scris de Sidy

» Prajitura cu mac
Lun Feb 21, 2011 12:41 am Scris de ramaitanar

» La multi ani, Hortensia (20 decembrie)
Dum Ian 09, 2011 12:49 am Scris de horty20

» La multi ani, Monel, 22 dec
Dum Dec 26, 2010 11:32 pm Scris de monel

» ELA - La multi ani !!!
Joi Noi 04, 2010 8:39 pm Scris de ela

Chat ramaitanar

Fitness

Distribuiți | 

Ce le punem copiilor pachet la gradinita?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
ramaitanar
Fondator
Fondator

Steag :
Numarul mesajelor : 5610

Personal
Program serviciu Program serviciu: Luni: 5-7 pm; Marti: 3,30-5,30p.m; Miercuri: 12-13 p.m; 4.30-5.30 p.m; Joi: 6 - 8 pm; Vineri: 4-5 p.m
Descrierea ta: Roscata cu ochii verzi

MesajSubiect: Ce le punem copiilor pachet la gradinita?   Lun Apr 28, 2008 7:13 pm

Dati-mi si mie niste idei de ce as putea sa-i pun lui Alex si sa manance. Adica in afara de cremvusti, biscuiti, praji... Ceva sa si manance... dinti

monel
Aratos
Aratos

Steag :
Numarul mesajelor : 1086

Personal
Program serviciu Program serviciu:
Descrierea ta: par blond cenusiu ,ochi albastri

MesajSubiect: Re: Ce le punem copiilor pachet la gradinita?   Vin Iul 11, 2008 6:13 pm

Draga Bea,am gasit un blog TOTORO din care poti sa iei cateva idei(drept e ca e in Japonia si probabil e oarecum dificil sa gasesti ingredientele de acolo,dar prezentarea pachetelelor pentru gradi e super.....Sper sa iti fie de folos
Sus In jos
ela
Am putere
Am putere

Steag :
Numarul mesajelor : 2981

Personal
Descrierea ta: suvite blonde,ochi albastri

MesajSubiect: Re: Ce le punem copiilor pachet la gradinita?   Vin Iul 11, 2008 10:36 pm

ooo cam greu ca lor nu prea le place dar o feliuta de paine cu cascaval si sunca cu unt si salam moama imi aduc aminte de suplimentul din clasele mici pe care nu vreeam sa mi-l iau
Sus In jos
ramaitanar
Fondator
Fondator

Steag :

Personal
Program serviciu Program serviciu: Luni: 5-7 pm; Marti: 3,30-5,30p.m; Miercuri: 12-13 p.m; 4.30-5.30 p.m; Joi: 6 - 8 pm; Vineri: 4-5 p.m

MesajSubiect: Re: Ce le punem copiilor pachet la gradinita?   Mier Noi 19, 2008 11:48 am

Ii pun paine neagra cu pate si salam, paine alba, branzica cuburi, ou fiert odata la 3 zile, rosii mici ca sunt dulci, ceva biscuiti cu grau sau cu fructe... Din astea... Si la pranz au masa de paine facuta acolo la ghradinita, lapte si fructe.

monel
Aratos
Aratos

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Ce le punem copiilor pachet la gradinita?   Mier Noi 19, 2008 5:43 pm

Si eu lui Stef la gradi ii puneam sendvis cu sunca presata,cascaval si un dulce,dar la scoala am sarit direct la dulce si eventual un mar alaturi.
Sus In jos
ramaitanar
Fondator
Fondator

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Ce le punem copiilor pachet la gradinita?   Mier Noi 19, 2008 8:51 pm

Cum, la scoala fara paine si altceva? Numai dulce? Pai e bine?

gordunel
Sportiv incepator
Sportiv incepator

Steag :
Numarul mesajelor : 35

Personal
Descrierea ta: Culoare par si ochi

MesajSubiect: Re: Ce le punem copiilor pachet la gradinita?   Joi Noi 20, 2008 6:52 am

Pentru ca Adi este la semi trebuie sa ii dau pachetel. Si eu i le fac cu cascaval, sunca din piept de pui, salam sasesc, branza topita sau snitel din piept de pui. Si ma gandeam ca as putea sa ii pun si cu chiftelute. Pe langa mancarica trebuie neaparat sa ii pun si un mar sau o babnana.
Sus In jos
Sidy
Am putere
Am putere

Steag :
Numarul mesajelor : 3251

Personal
Program serviciu Program serviciu: La ordinul generalului meu.Bunica sefa
Descrierea ta: Satena cu suvite blonde, ochi caprui

MesajSubiect: Re: Ce le punem copiilor pachet la gradinita?   Joi Noi 20, 2008 8:41 am

Haideti sa va fac sa rideti putin....
Ii puneam lui Claudiu la gradi sandvich cu unt, salam de Sibiu si Svaitzer( pe vremea aia nu erau chiar asa scumpe si eu lucram , unde lucram)si imi spune intr-o zi...
Mami, mie de ce nu-mi pui mancare buna la gradi ?
Dar ce e aia " mancare buna", ce vrei sa-ti pun ?
Ce maninca si ceilalti copii: piine cu untura si cu rosii...
Hi, hi, hi... dinti
Sus In jos
gordunel
Sportiv incepator
Sportiv incepator

Steag :
Numarul mesajelor : 35

Personal
Descrierea ta: Culoare par si ochi

MesajSubiect: Re: Ce le punem copiilor pachet la gradinita?   Joi Noi 20, 2008 10:14 am

MMM delicios pachetel rad rad rad
Sus In jos
monel
Aratos
Aratos

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Ce le punem copiilor pachet la gradinita?   Joi Noi 20, 2008 11:18 am

Da,dragut!
Bea,Stef papa bine la micul dejun si pentru gustarica de la 10 nu ii trebuie prea mult,si in plus la scoala copii nu mai vin cu sendvis ca rad colegii de ei.Asta e...
Sus In jos
ramaitanar
Fondator
Fondator

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Ce le punem copiilor pachet la gradinita?   Joi Noi 20, 2008 11:20 am

FFf tare Sidy, pai stii ca desi ei au mancare si mai buna in pachetel, tot la altul e mai bun. Ca lui Alex ii puneam paine alb cu branzica si parizer si mi-a zis de la gradi sa-i pun si paine neagra ca mananca colegii lui si el se uita. Aolica frate. Si i-am pus. Evident o zi a mancat, a doua zi mi-a adus inapoi. Si ii pun o zi, alta nu...

ramaitanar
Fondator
Fondator

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Ce le punem copiilor pachet la gradinita?   Joi Noi 20, 2008 11:22 am

monel a scris:
Da,dragut!
Bea,Stef papa bine la micul dejun si pentru gustarica de la 10 nu ii trebuie prea mult,si in plus la scoala copii nu mai vin cu sendvis ca rad colegii de ei.Asta e...

Pai si ce mananca cand le este foame? se duc la restaurant? rad Mai, dar pe vremea mea imi luam o gramada de sandwich-uri cu mine.... mai dadeam si colegei mele de banca.

Sidy
Am putere
Am putere

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Ce le punem copiilor pachet la gradinita?   Joi Noi 20, 2008 8:20 pm

Monel si tu crezi ca ceilalti copii, toti papa dimineata , acasa , ca eu nu !!!
Si ramin doar cu...cornul si iaurtul ????
Cum sa nu-si duca sandvich la scoala ???? Doame, mare-i Gradina Domnului....!
Sus In jos
ramaitanar
Fondator
Fondator

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Ce le punem copiilor pachet la gradinita?   Joi Noi 20, 2008 11:06 pm

Daaa, io una nu m-ar interesa ca rad altii, ce ma doare pe mine? Burta mea plange de foame si altii rad ca mananc... Ei si? Sa manance sa le faca pofta... Vaiii, e culmea

Sidy
Am putere
Am putere

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Ce le punem copiilor pachet la gradinita?   Vin Noi 21, 2008 8:32 am

Bea, stii tu cum sunt copiii...daca unul ride ce celalalt ca face ceva...nu mai face....!!!
Nici eu nu sunt de acord cu asta, dar...
Sus In jos
monel
Aratos
Aratos

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Ce le punem copiilor pachet la gradinita?   Vin Noi 21, 2008 9:34 am

Daca mananca bine dimineata,la 10 nici nu ii trebuie neaparat gustare,uneori nici nu o mananca.In pauza se joaca putin si nu mai apuca sa pape,alteori,papa.Iar la 12 e acasa.Dimineata papa sendvis si o cana de lapte cu cioco sau un iaurt sau lapte cu cereale.
Si chiar daca suntem noi de acord sau nu cu atitudinea colegilor,4 ore cat sta la scoala,nu ai ce sa faci.Eu ma duceam si ii mai certam pe cei care il necajeau sau il faceau pitic,dar am renuntat,sunt problemele lor si trebuie sa le rezolve singuri,nu mama sau tata.Si sunt rai unii cu altii,nu cred ca realizeaza,dar asta e...
Sus In jos
Sidy
Am putere
Am putere

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Ce le punem copiilor pachet la gradinita?   Vin Noi 21, 2008 4:07 pm

"..Si sunt rai unii cu altii,nu cred ca realizeaza,dar asta e...""
Asta asa este ! Din pacate ....
Sus In jos
wolf's angel
Fortos
Fortos

Steag :
Numarul mesajelor : 992

Personal
Program serviciu Program serviciu: non stop
Descrierea ta: satena cu ochi verzi

MesajSubiect: Re: Ce le punem copiilor pachet la gradinita?   Sam Noi 22, 2008 7:22 pm

offf,ce de probleme si cu mancarea asta la gradi....un sandvis cu ceva ar fi bun...depinde daca ii place.
eu am noroc k a mea are grady cu program prelungit si le da acolo sa pape....si ce mancare buna le da....
Sus In jos
ramaitanar
Fondator
Fondator

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Ce le punem copiilor pachet la gradinita?   Dum Feb 01, 2009 1:13 pm

Eu ii pun la pachet si out fiert, si niste biscuiti cu fructe, si iaurtel. Mai schimb zilele si ii pun si cremvusti fiert. Sadvisul de rigoare cu parizer si rosiute deasupra. Branza cuburi, din astea.

Sidy
Am putere
Am putere

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Ce le punem copiilor pachet la gradinita?   Dum Feb 01, 2009 6:34 pm

Nu mai stiu ce sa cred....
Peste tot unde citesc , scrie ca mezelurile nu sunt bune pentru copii !!!
Au E-uri si aditivi... :gandeste:
Sus In jos
wolf's angel
Fortos
Fortos

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Ce le punem copiilor pachet la gradinita?   Mar Feb 03, 2009 12:01 pm

pai mai e vreun aliment care sa nu aiba asa ceva sidy??? :gandeste:
Sus In jos
Sidy
Am putere
Am putere

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Ce le punem copiilor pachet la gradinita?   Mier Feb 04, 2009 9:52 am

Da ...cele de la tara care nu sunt tratate cu chimicale ( numai naturale )
Ati auzit acum de scandalul cu ouale ??? Cica n-ar mai fi voie sa se distribuie oua de la gainile crescute la Avicola si hranite cu hrana chimicala !!!
Nouazeci si ceva la % din ouale din Ro, asa sunt....
Sus In jos
wolf's angel
Fortos
Fortos

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Ce le punem copiilor pachet la gradinita?   Mier Feb 04, 2009 10:02 am

pai in cazul asta o sa importam oua.
dar intrebarea ramane....alea vor fi fara chimicale???
Sus In jos
Sidy
Am putere
Am putere

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Ce le punem copiilor pachet la gradinita?   Mier Feb 04, 2009 10:14 am

Alea care le primesti de la buni de la tara sau de la matusa...numai de alea poti fi sigura !!!!
Ca doar astea a noastre, toate sunt de la gaini hranite cu concentrate !
Sus In jos
magda
Sportiv premiat pentru activitate
Sportiv premiat pentru activitate

Steag :
Numarul mesajelor : 3451

Personal
Program serviciu Program serviciu: toata ziua....
Descrierea ta: satena, ochi verzi

MesajSubiect: Re: Ce le punem copiilor pachet la gradinita?   Joi Feb 05, 2009 2:27 pm

Intre un sandwich cu salam si cascaval (acu' am papat unul) sau o paine proaspata de casa cu untura si rosii coapte in gradina.....e clar ce as alege....
Nu toata lumea are posibilitatea sa primeasca de la tara rosii (si chiar si rosiile sunt o perioada scurta de timp in gradina) si alte produse....deci, trebuie sa eliminam ceea ce se poate elimina din alimentatie, ca daca ne luam dupa E-uri....nici painea nu mai este sigura.
Pustiul meu a fost la gradi cu program prelungit, unde aveau 3 mese....si nu trebuia sa pun pachet. Mai tarziu, la scoala...manca dimi si la amiaza, si mereu avea bani la el pentru sandwich (refuza categoric sa-si duca pachetel...). Am dus o lupta maaaare cu mancatul...offff...Dupa un timp, l-am tot batut la cap, pana cand a zis 'fie, pune pachet'....si dupa o luna, am gasit pachetelele frumos ambalate in folie, intr-un sertar....tooooate....ii dadeam pchetul sa-l puna in ghiozdan (nu ne lasa pe noi ) si el punea direct in sertar....
Am ajuns la concluzia, ca daca imi zice NU ....apai nu ramane.... :acadea: capos ca tac-su :acadea:
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ce le punem copiilor pachet la gradinita?   

Sus In jos

Ce le punem copiilor pachet la gradinita?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ramaitanar :: Casa, familie, copii :: Copii, parinti si sanatatea lor :: Mamicile intreaba-
Mergi direct la: