Ramaitanar
Bine ati venit pe forum. Ca sa puteti posta trebuie sa va inregistrati. Va asteptam in Echipa Ramaitanar.

Ramaitanar

AcasaAcasa  ForumForum  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Ultimele subiecte
» piept de pui
Vin Ian 11, 2013 2:05 pm Scris de dianame

» Rețete sănătoase
Joi Oct 11, 2012 10:12 pm Scris de angelaiancu

» La multi ani, Corina.
Mier Sept 05, 2012 9:11 am Scris de ela

» Prajitura cu mere
Mier Iun 15, 2011 11:35 pm Scris de alina88

» La multi ani, Sidy (25 Aprilie)
Dum Mai 15, 2011 11:30 am Scris de corinapanait

» Ce pregatim azi? Tu ce ai facut? (2)
Lun Apr 11, 2011 7:58 am Scris de Sidy

» Prajitura cu mac
Lun Feb 21, 2011 12:41 am Scris de ramaitanar

» La multi ani, Hortensia (20 decembrie)
Dum Ian 09, 2011 12:49 am Scris de horty20

» La multi ani, Monel, 22 dec
Dum Dec 26, 2010 11:32 pm Scris de monel

» ELA - La multi ani !!!
Joi Noi 04, 2010 8:39 pm Scris de ela

Chat ramaitanar

Fitness

Distribuiti | 

Nu-ti lasa copilul sa devina obez

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
ramaitanar
Fondator
Fondator

Steag :
Numarul mesajelor : 5610

Personal
Program serviciu Program serviciu: Luni: 5-7 pm; Marti: 3,30-5,30p.m; Miercuri: 12-13 p.m; 4.30-5.30 p.m; Joi: 6 - 8 pm; Vineri: 4-5 p.m
Descrierea ta: Roscata cu ochii verzi

MesajSubiect: Nu-ti lasa copilul sa devina obez   Mier Apr 16, 2008 8:19 pm

De-a lungul timpului am vazut mamici cu copii enormi si culmea la o varsta destul de mica. La 10 - 11 ani ei aveau greutatea de la 17 ani... Pai e normal asa? Desi medicii ii pun pe copii in grafic si mamicile constincioase dau copiilor de mancare ca asa este normal, sa fie in grafic, cu varsta, ei, tind spre ingrasare. Apoi mancarurile de tip "junk food" devin masa obisnuita a micutului, fara niciun strop de proteine si vitamine in corpul lor. De aceea tind sa se ingrase si la 12-13 ani ajung obeji. Ce putem face?

In primul rand. Nu-i fortati sa manance. Ei vor manca cand le este foame. Nu mor ei de foame nicium. In loc de un hamburger rapid, mai bine o bucata de pui la gratar. Mult mai sanatos. Cu niste legume langa preparate cu gust si gata mancarea.
Apoi la varste mai maricele. Incepand cu 2 anisori. Incepeti cu ei diverse activitati. Fotbal, innot, alergat prin parc, suit/urcat topogan. Le consuma energia si le revigoreaza organismul.

Apoi pe masura ce se maresc si sunt la scoala... Duceti-i la tot felul de activitati, volei, innot, calarie, baschet, aerobic. Se face Aerobic in scoli. Badminton, tenis de camp, tenis de masa... Sport sa vrei sa faci, ca ai avea ce.

Mai jos este o lista de exercitii care intaresc musculatura si pe care ei la scoala, le fac, la orele de sport.

push-ups
pull-ups
tug-of-war
rowing
running
in-line skating
bike riding

Daca ai deja un copil over weight.. Ce poti face. Pai nu-i mai da carbohidrati sa manance, cel putin nu aia nesanatosi. Fa-i supe usoare, carne de pui la gratar, multe salate, pune-l sa manance mere, gref, da-i sucuri bogate in vitamine... Sport mereu si va privi altfel cand va capata incredere in el, daca va slabi.. Ajuta-l! Desigur, vei spune: Aaa, pai e usor de vorbit, dar e mai greu de facut. Problema se pune si in cazul parintilor care nu mai reusesc sa faca sport. Daca vei face impreuna cu el, va fi bine si pentru dumnevoastra, si veti petrece si mai mult timp cu copilul dumneavoastra.

nu lasa copilul sa ajunga asa:

miharobi
Moderator
Moderator

Steag :
Numarul mesajelor : 1257

Personal
Program serviciu Program serviciu: LUNI-VINERI: 12-13 , 18-19

MesajSubiect: Re: Nu-ti lasa copilul sa devina obez   Mier Apr 16, 2008 8:50 pm

o idee excelenta bea
vai de copilasi din poza saracuti
cand era robert mai mic as fi vrut sa fie si el mai plinut dar acum ca e mai mare ma bucur ca nu e gras
vad o groaza de copilasi care sunt de aceasi varsta cu robert care inca nu pot umbla singuri si sincer nu imi doresc asa copii sa fie grasi si sa nu poata sa faca nimic
ma ameteste de activ ce e nu sta o clipa locului dar decat asa plinut si fara vlaga in ei mai bine ca si al meu copilas

Fondator

Steag :

Personal
Program serviciu Program serviciu: Luni: 5-7 pm; Marti: 3,30-5,30p.m; Miercuri: 12-13 p.m; 4.30-5.30 p.m; Joi: 6 - 8 pm; Vineri: 4-5 p.m

MesajSubiect: Re: Nu-ti lasa copilul sa devina obez   Mier Apr 16, 2008 9:13 pm

Valeu, daaaa, am vazut si aici o droaie si parintilor nu le prea pasa. Zic ei ca vor slabi cand vor ajunge mai mari. Dar e greu sa dai jos. Si pacat de sanatatea lor.

tweety
Sportiv cu muschi
Sportiv cu muschi

Steag :
Numarul mesajelor : 356

Personal
Program serviciu Program serviciu:
Descrierea ta: par saten inchis si ochi caprui

MesajSubiect: Re: Nu-ti lasa copilul sa devina obez   Joi Apr 17, 2008 12:09 pm

Am mutat mesajul meu aici... dupa cum ai zis Beatrice.
E tare socanta poza cu cei doi copii

Vineri cand am mers la aerobic am vazut o fata de vreo 12-13 ani care avea saraca cateva kg bune in plus. Avea o geanta sport in spate si era imbracata in echipament de sport. Chiar mi-a parut rau de ea, saraca, ca se vedea pe ea ca e complexata... tot se uita dupa alte fete care aratau mai bine decat ea si erau mult mai slabe. Fata a coborat din tramvai la aceeasi statie ca si mine si a mers la sala unde merg si eu, deci e de bine ca totusi face un sport si vrea sa slabeasca. Bravo ei ...si probabil parintilor care si-au dat seama ca trebuie sa ia masuri pentru sanatatea copilului lor.

Am ajuns la concluzia ca de un copil gras mi-e mila, dar de un adult gras nu imi este... acel copil este hranit de un adult si din vina adultului a ajuns asa, pe cand un adult ce devine gras e singurul vinovat de greutatea lui. Intr-adevar pot fi si alti factori ca ereditatea sau alte probleme de sanatate, dar daca nici nu te stradui sa dai jos... atunci nu ar mai trebui sa se planga ca e gras.
Sus In jos
ramaitanar
Fondator
Fondator

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Nu-ti lasa copilul sa devina obez   Joi Apr 17, 2008 3:21 pm

Da, copiii ajung asa din cauza parintilor care nu au tmp de ei. Nu le face o masa sanatoasa, le da bani si ii trimite sa cumpere junk-fooduri nesanatoase. fff rau cum ajung apoi.

tweety
Sportiv cu muschi
Sportiv cu muschi

Steag :
Numarul mesajelor : 356

Personal
Descrierea ta: par saten inchis si ochi caprui

MesajSubiect: Re: Nu-ti lasa copilul sa devina obez   Joi Apr 17, 2008 4:29 pm

Mi se ridica parul pe mine ...

Cum sa-l trimit la fast-food??? Parintele ala nu se gandeste ce baga copilul ala in gura?? Tot de asta se vorbeste la tv.
Sus In jos
magda
Sportiv premiat pentru activitate
Sportiv premiat pentru activitate

Steag :
Numarul mesajelor : 3451

Personal
Program serviciu Program serviciu: toata ziua....
Descrierea ta: satena, ochi verzi

MesajSubiect: Re: Nu-ti lasa copilul sa devina obez   Dum Apr 20, 2008 10:37 pm

Eu cand vad mamicile cum 'baga' in copiii lor ...chipsuri, pufuleti....sucuri....ma apuca groaza....
Pana la o varsta...parintii sunt raspunzatori de cum arata copiii....doar ca acesti copii, se obisnuiesc sa manance mult si prost (tot din cauza parintilor) si devine o lupta, pentru copii, 'pe viata' de a se 'lasa de mancat'.....
Sus In jos
ramaitanar
Fondator
Fondator

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Nu-ti lasa copilul sa devina obez   Mar Apr 29, 2008 1:42 pm

Da mai, vai de mine. Asa ceva... Aici nu prea vezi copii foarte grasi. Ca la gradinita mananca saracutzii ce-si aduc de-acasa si consuma multa energie jucandu-se. Acasa ajung obositi ca sa mai manance. Insa recupereaza in wekend. Aici se da mult suc de mere la copii. Iar asa snack-uri in rest nu prea am vazut sa se manance aiurea. Dar mai stii!

monel
Aratos
Aratos

Steag :
Numarul mesajelor : 1086

Personal
Descrierea ta: par blond cenusiu ,ochi albastri

MesajSubiect: Re: Nu-ti lasa copilul sa devina obez   Mier Apr 30, 2008 9:16 am

E o problema in toata lumea.Si la noi mai mult ca oriunde se vand "porcarii" in magazine.Stef al meu vine de la scoala intr-o zi si ma toaca la cap ca el vrea CUBETI-o trasnaie cu E-uri cu gust de pizza-sarate de numa(a adus de la o colega).Evident ca eu nu ii cumpar,nici cipsuri, nici alte trasnai(mai iau pufuleti),dar la scoala nu am cum sa vad ce face(eu ii pun pachetel) si ce ia de la copii(desi i-am interzis)
Sus In jos
ramaitanar
Fondator
Fondator

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Nu-ti lasa copilul sa devina obez   Joi Mai 22, 2008 8:22 am

Poti sa-i cumperi, dar sa nu devina obisnuinta. Nici sa le interzicem nu merge, fiindca apoi mananca de la altii si tot nu e bine.

Miha
Sportiv incepator
Sportiv incepator

Steag :
Numarul mesajelor : 63

Personal
Descrierea ta: Culoare par si ochi

MesajSubiect: Re: Nu-ti lasa copilul sa devina obez   Joi Mai 29, 2008 8:11 am

ramaitanar a scris:

Vai de mine!!!!!! Eu nu cred ca se numesc parinti acestia! Doamne fereste sa ajunga copiii asa!! uimit plange
Ei poate zic: las ca e bine ca e gras... :intrebator: , Doamne nu au minte acesti parinti! plange
Sus In jos
ramaitanar
Fondator
Fondator

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Nu-ti lasa copilul sa devina obez   Joi Mai 29, 2008 10:08 am

Pai Miha, mai exista parinti care tot baga junk-fooduri in copii. Eu zic ca e vorba de inconstienta. Nu-i intereseaza prea tare. Or zice si astia: "Lasa ca au timp sa slabeasca" cum se mia intampla.

Aici este o emisiune cu copii asa grasi care saracii sunt pusi sa slabeasca. Dar cum sa se abtina de la dulciuri, viciu cu care au fost obisnuiti. Moama... e aiurea si sunt izolati si tot asa. Reusesc sa slabeasca, dar greu.

d3a
Sportiv avansat
Sportiv avansat

Steag :
Numarul mesajelor : 236

Personal

MesajSubiect: Re: Nu-ti lasa copilul sa devina obez   Joi Mai 29, 2008 10:30 am

Sa fim seriosi! Obligatoriu e vorba de inconstienta! Si nu doar de mancare e vorba ci si de toate prostioarele care-si permit parintii sa le cumpere. Cel putin aici, cand mergem la cumparaturi si ii vezi venind cu carucioarele pline, 50% cel putin contin de dulciuri si alte pacaleli pt copii. Iar daca pui in fata copilului o farfurie de mancare si langa ea o punga de chips-uri, cu siguranta nu va alege mancarea. Sau daca stie ca in sertarul din bucatarie sun asezate frumos dulciurile...nah....Si astea toate impreuna, afecteaza...
Sus In jos
crisa
Fortos
Fortos

Steag :
Numarul mesajelor : 533

Personal
Program serviciu Program serviciu: 10h/zi, 5zile/sapt
Descrierea ta: Bruneta cu ochi caprui

MesajSubiect: Re: Nu-ti lasa copilul sa devina obez   Joi Mai 29, 2008 10:34 am

Asa e! Totul depinde de grija parintelui fata de propriul copil! pupa
Si eu ii iau Izei dulciuri (biscuiti, covrigei, iaurturi cu fructe, etc), dar nu ii dau sa pape decat intre mese!

Fortos
Fortos

Steag :
Numarul mesajelor : 992

Personal
Program serviciu Program serviciu: non stop
Descrierea ta: satena cu ochi verzi

MesajSubiect: Re: Nu-ti lasa copilul sa devina obez   Sam Iun 07, 2008 12:12 pm

ramaitanar a scris:

pai aia nu se pot numi parinti,daca si-au lasat copiii sa ajunga in halul asta.
pur si simplu au dat dovada de nepasare si dezinteres pentru copiii lor.
eu una am grija ca alimentatia copiilor sa fie consistenta in vitamine dar nu le dau mancare non stop.ii cantaresc lunar si am grija ca greutatea lor sa fie adecvata varstei si inaltimii lor.
Sus In jos
Sidy
Am putere
Am putere

Steag :
Numarul mesajelor : 3251

Personal
Program serviciu Program serviciu: La ordinul generalului meu.Bunica sefa
Descrierea ta: Satena cu suvite blonde, ochi caprui

MesajSubiect: Re: Nu-ti lasa copilul sa devina obez   Sam Iun 07, 2008 2:27 pm

Se tot vorbeste si la TV sa nu se dea copiilor mincare tip fast-food...
Am inteles ca acum este interzisa si in chioscurile care sunt in incinta scolilor !
Uite un lucru bun....
Dar atunci de ce se dau aprobari pt atitea Mc Donald,s-uri , si fast-food-uri ?? Si mai sunt o gramada de patiserii din astea Auguri, Fornetti si alte cele , care vind produse in nestire !!!
Asa cum e la noi pe Corso, sunt convinsa ca este si la voi, celelalte fete din Ro !!!
Toata lumea cu punguta-n mina, cu shaorma sau alte gyrosuri care nu sunt sanatoase de loc !!!!
Dar totusi se consuma si nu e bine !!!
Sus In jos
wolf's angel
Fortos
Fortos

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Nu-ti lasa copilul sa devina obez   Sam Iun 07, 2008 11:18 pm

asa este,dar eu consider ca mai tine si de faptul ca pe oameni nu ii intereseaza sanatatea lor,sau asta sau sunt pur si simplu inconstienti.
Sus In jos
d3a
Sportiv avansat
Sportiv avansat

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Nu-ti lasa copilul sa devina obez   Dum Iun 08, 2008 11:59 am

Ma tot gandeam daca sa va spun sau sa nu va spun ce a patit o cumnata de-a mea la McDonalds, si pana la urma m-am hotarat sa va spun. Pe langa ca fast food-urile nu sunt sanatoase in ceea ce contin, nici igiena in care se pregatesc nu e tocmai... perfecta sa zicem asa. Sigur este si in Romania McAuto. Adica McDonald are o fereastra exterioara, pe unde trec masinile si comanda mancare. Ei bine, intr-o zi cand s-au dus sa comande si ei niste meniuri, au trecut pe la McAuto ca erau grabiti. Au luat punga si s-au dus acasa cu ea, iar acolo surpriza! In punga cu meniuri, era un gandac mare de bucatarie.
Nu am ramas foarte uimita cand mi-a spus, dar degustata DA! De-atunci nema fast-food-uri. Inainte, cand mai ieseam cu prieteni in oras, mai intram in cate-un restaurant asa, dar acum...prefer sa fac mancare eu decat sa ma duc la un Fast food si sa gasesc pe langa hamburguesa, un gandac sau un fir de par ("bai frate, cui i-a cazut parul din nas? uimit "). De felul meu sunt gretoasa si ma ia cu fiori numai cand va povestesc.

Ultima editare efectuata de catre d3a in Dum Iun 08, 2008 12:09 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Sidy
Am putere
Am putere

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Nu-ti lasa copilul sa devina obez   Dum Iun 08, 2008 12:06 pm

Bueeeeeeeah !!!
Ce mizerie !!!! uimit
Sus In jos
wolf's angel
Fortos
Fortos

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Nu-ti lasa copilul sa devina obez   Dum Iun 08, 2008 1:32 pm

se intampla din cauza neglijentei.eu am patit-o intr-un baton de branza topita...am gasit fire de par.
Sus In jos
ramaitanar
Fondator
Fondator

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Nu-ti lasa copilul sa devina obez   Dum Iun 08, 2008 10:54 pm

Vaiiiii mai, dar nasol de numa... Jank foodurile nu sunt sanatoase si multe chestii am auzit de MC'uri.... Fff urat

d3a
Sportiv avansat
Sportiv avansat

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Nu-ti lasa copilul sa devina obez   Dum Iun 08, 2008 11:03 pm

Nici o mancare nu e mai buna decat cea pregatita in casa de manuta ta. Corect?
Sus In jos
Sidy
Am putere
Am putere

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Nu-ti lasa copilul sa devina obez   Dum Iun 08, 2008 11:08 pm

PERFECT ADEVARAT !!![i]
Sus In jos
ramaitanar
Fondator
Fondator

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Nu-ti lasa copilul sa devina obez   Mar Iun 10, 2008 3:38 pm

d3a a scris:
Nici o mancare nu e mai buna decat cea pregatita in casa de manuta ta. Corect?

daaa, pai stii ce pui. E mai sigur.. Dar na, o data la nu stiu cand timp te duci si tu sa papi in oras si se nimereste un Mc din asta... Iti vine sa mori nu alta.

Laura
Sportiv avansat
Sportiv avansat

Steag :
Numarul mesajelor : 176

Personal
Descrierea ta: satena, ochi verzi

MesajSubiect: Re: Nu-ti lasa copilul sa devina obez   Sam Noi 08, 2008 12:11 am

problema este ca multor mamici le este greu sa gateasca pentru copii lor. dar este foarte important ce mananca copiii in primii ani de viata. atunci le asiguri sanatatea si o educatie in privinta alimentatiei. si din punctul meu de vedere nu este greu sa mananci sanatos. parca este mare scofala sa faci o supa, un gratar, sa pui niste legume la cuptor, sau un pilaf...fructe cat cuprinde si iaurturi cat cuprinde. eu am evitat sa-i dau iaurt cu fructe. ii fac eu piure de fructe si il amestec cu iaurt si iese o bunatate.
si foarte important este sa ducem copiii sa se joace, sa alerge, sa faca miscare, lucru la care multi parinti nu prea acorda importanta.
am vazut zilele trecute in parc o bunica care si-a tinut nepoata de 2 ani si 2 luni in carut 2 ore jumate, cat am stat noi in parc. si-mi tot spunea ca ce obraznica este fetita, ca nu o asculta si ca nu sta locului, ca-si scoate caciula, se descalta...doamne, 2 ore jumate sa tii un copil sanatos tintuit in carut....
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Nu-ti lasa copilul sa devina obez   

Sus In jos

Nu-ti lasa copilul sa devina obez
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ramaitanar :: Casa, familie, copii :: Copii, parinti si sanatatea lor :: Clubul mamicilor cu copii-
Mergi direct la: