Ramaitanar
Bine ati venit pe forum. Ca sa puteti posta trebuie sa va inregistrati. Va asteptam in Echipa Ramaitanar.

Ramaitanar

AcasaAcasa  ForumForum  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Ultimele subiecte
» piept de pui
Vin Ian 11, 2013 2:05 pm Scris de dianame

» Rețete sănătoase
Joi Oct 11, 2012 10:12 pm Scris de angelaiancu

» La multi ani, Corina.
Mier Sept 05, 2012 9:11 am Scris de ela

» Prajitura cu mere
Mier Iun 15, 2011 11:35 pm Scris de alina88

» La multi ani, Sidy (25 Aprilie)
Dum Mai 15, 2011 11:30 am Scris de corinapanait

» Ce pregatim azi? Tu ce ai facut? (2)
Lun Apr 11, 2011 7:58 am Scris de Sidy

» Prajitura cu mac
Lun Feb 21, 2011 12:41 am Scris de ramaitanar

» La multi ani, Hortensia (20 decembrie)
Dum Ian 09, 2011 12:49 am Scris de horty20

» La multi ani, Monel, 22 dec
Dum Dec 26, 2010 11:32 pm Scris de monel

» ELA - La multi ani !!!
Joi Noi 04, 2010 8:39 pm Scris de ela

Chat ramaitanar

Fitness

Distribuiți | 

Cauzele stresului

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
ramaitanar
Fondator
Fondator

Steag :
Numarul mesajelor : 5610

Personal
Program serviciu Program serviciu: Luni: 5-7 pm; Marti: 3,30-5,30p.m; Miercuri: 12-13 p.m; 4.30-5.30 p.m; Joi: 6 - 8 pm; Vineri: 4-5 p.m
Descrierea ta: Roscata cu ochii verzi

MesajSubiect: Cauzele stresului   Lun Mar 31, 2008 8:44 pm

La originea stresului se află cauze externe si interne. Agenții stresori pot proveni atat din imprejurări exterioare (locul de muncă, familie, școală, mediu), cat și dinăuntrul nostru (temperamentul sau nivelul autocontrolului, modalitatea de soluționare a problemelor și/sau de luare a deciziilor).

Stresul poate apărea ca urmare a următoarelor situații:

1. Experiențe traumatizante (războaie, accidente, violuri, cutremure, uragane, inundații etc)

2. Evenimente stresante (experiențele negative cum ar fi moartea unei persone apropiate, problemele sexuale, necazurile zilnice, zgomotul, lipsa spațiului vital și/sau a spațiului personal, dar si experiențele favorabile, ca de exemplu promovarea pe un post mai bun și mai bine plătit)

3. Conflictele intrapersonale (conflicte de tipul evitare-evitare, atracție-atracție, atracție-evitare, dublă atracție-evitare)

4. Graba (multe persoane devin stresate atunci cand trebuie să lucreze in urgență sau cu termene limită)

5. Nesiguranța

6. Lipsa de control asupra evenimentelor (inhibiția acțiunii)

7. Competiția exacerbată

8. Ambiția după putere

9. Dorința de aduna cat mai multe bunuri materiale

10. Culpabilizarea (părinții care se simt vinovați pentru handicapul copilului lor; copiii care se simt vinovați pentru divorțul părinților, supraviețuitorii unor tragedii sau accidente care se simt vinovați de moartea celorlalți, soțul care se simte vinovat pentru că iși inșeală soția etc)

11. Perfecționismul (pentru multe persoane greșelile sunt o sursă de regret și stres, spre deosebire de altele care văd in fiecare greșeală o ocazie de a progresa)

Cercetările efectuate timp de 8 ani de zile de cardiologii Meyer Friedman și Ray Rosenman au dus la identificarea a două tipuri de personalități: personalitățile de tip A cu un nivel ridicat de stres și risc inalt de infarct miocardic și personalitățile de tip B cu un nivel de stres mai redus și cu risc mai scăzut de infarct miocardic.

Personalitățile de tip A sunt caracterizate in principal prin: nerăbdare, expresie tensionată a feței, nemulțumire față de postul actual și dorința de a avansa, competiție la lucru, jocuri și sporturi, certuri frecvente, vorbire rapidă și cu tonul ridicat, grăbirea sau intreruperea interlocutorului.
Personalitățile de tip B sunt mai calme, zambesc mai mult, evită situațiile de competiție, se ceartă foarte rar, sunt mulțumite de situația lor, folosesc un ton scăzut și uniform, iși ascultă interlocutorul cu atenție și așteaptă pentru a răspunde.

Pentru a ieși din situațiile de stres și a ne situa pe o poziție de echilibru, fără a renunța la ocaziile de
progres sau imbunătățire a calității vieții noastre, este important să ne intrebăm dacă:

1. Se merită să pierdem pacea personală și familială pentru a dobandi mai multe bunuri materiale sau pentru a demonstra celorlalți că ne-am realizat cu succes din punct de vedere social și profesional?

2. Putem repara situația sau le putem fi mai de ajutor celorlalți dacă dăm vina pe noi pentru ceea ce s-a intamplat sau felul cum trăiesc ceilalți?

3. Este chiar atat de important să fiu cel mai bun, să caștig de fiecare dată sau să fiu primul in toate?

4. Ce anume mă neliniștește cand am de finalizat un proiect pană la o anumită dată limită? Ce mi s-ar putea intampla dacă nu-l voi termina la timp? Cum aș putea obține o prelungire a termenului și, dacă acest lucru nu este posibil, cum altfel aș putea face pentru a-l finaliza la timp? La cine aș putea apela ca să mă ajute?

5. Ce mi s-ar putea intampla dacă aș face această alegere? Dar dacă aș indrăzni să intreb pentru a verifica dacă temerile și indoielile mele sunt justificate in situația actuală?

Clement Stone scrie că „intre oameni nu există mari diferențe, dar tocmai aceste mici diferențe ii fac atat de diferiți. Micile diferențe constau in comportament. Marile diferențe constau in felul de a fi, pozitiv sau negativ.” Cand schimbarea mediului nu este posibilă, schimbarea atitudinii personale față de agenții stresori și evenimentele stresante reprezintă așadar soluția cea mai la indemană pentru reducerea nivelului de stres, deoarece stresul este reacția noastră internă la acțiunea factorilor stresori externi sau față de sentimentele noastre de neliniște și neputință.

sura: healthy.ro

Cauzele stresului
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ramaitanar :: Casa, familie, copii :: La psiholog :: Articole-
Mergi direct la: