Ramaitanar
Bine ati venit pe forum. Ca sa puteti posta trebuie sa va inregistrati. Va asteptam in Echipa Ramaitanar.

Ramaitanar

AcasaAcasa  ForumForum  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Ultimele subiecte
» piept de pui
Vin Ian 11, 2013 2:05 pm Scris de dianame

» Rețete sănătoase
Joi Oct 11, 2012 10:12 pm Scris de angelaiancu

» La multi ani, Corina.
Mier Sept 05, 2012 9:11 am Scris de ela

» Prajitura cu mere
Mier Iun 15, 2011 11:35 pm Scris de alina88

» La multi ani, Sidy (25 Aprilie)
Dum Mai 15, 2011 11:30 am Scris de corinapanait

» Ce pregatim azi? Tu ce ai facut? (2)
Lun Apr 11, 2011 7:58 am Scris de Sidy

» Prajitura cu mac
Lun Feb 21, 2011 12:41 am Scris de ramaitanar

» La multi ani, Hortensia (20 decembrie)
Dum Ian 09, 2011 12:49 am Scris de horty20

» La multi ani, Monel, 22 dec
Dum Dec 26, 2010 11:32 pm Scris de monel

» ELA - La multi ani !!!
Joi Noi 04, 2010 8:39 pm Scris de ela

Chat ramaitanar

Fitness

Distribuiți | 

Stiati ca...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
miharobi
Moderator
Moderator

Steag :
Numarul mesajelor : 1257

Personal
Program serviciu Program serviciu: LUNI-VINERI: 12-13 , 18-19
Descrierea ta: Roscata cu ochii verzi

MesajSubiect: Stiati ca...   Mier Mar 26, 2008 5:19 pm

STIATI CA..........................

Sughitul trece daca va tineti mainile in apa foarte rece sau daca va intepati lobul urechilor cu unghia.

Cafeaua este recomandata si pentru uz extern, impotriva mirosurilor neplacute lasate de usturoi, ceapa sau peste pe maini. In acest scop, trebuie sa ne masam palmele cu zat de cafea, pe care apoi il indepartam prin clatire.

Femeile sunt foarte pricepute în a descoperi oameni care încearcă să le înșele. Bărbații nu ar trebui să încerce să-și controleze gesturile în fața femeilor, pentru că vor fi prinși. Dar o femeie poate să-și mascheze gesturile în fața unui bărbat și el nu va ști.

Femeile rostesc 8.000 - 9.000 de cuvinte pe zi, iar un bărbat obișnuit între 2.000 și 4.000 de cuvinte pe zi. Deci femeile vorbesc de două-trei ori mai mult decât bărbații. Diferența se vede la cupluri seara, când se așează la masă, pentru că, în mod normal, el și-a terminat cele 4.000 de cuvinte, nu mai are nimc de zis la sfârșitul zilei, dar s-ar putea ca ea să mai aibă de spus vreo 4.000-5.000 de cuvinte.

Moderator

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Stiati ca...   Mier Mar 26, 2008 5:24 pm

STIATI CA PUTIN HAIOASE rad

Daca pui o capcana de soareci pe ceasul desteptator, sigur nu vei mai adormi dupa ce opresti alarma!

Te doare maseaua rau de tot? Da-ti la fel de tare cu un ciocan peste un deget si vei uita complet de durerea de masea!

Daca vi se va intampla vreodata sa va inecati cu un cub de gheata, nu va panicati, doar turnati-va un vas de apa clocotita pe gat si.... IMEDIAT, cubul se va topi.

Cand te dai cu capul de pereti utilizezi cam 150 de calorii pe ora.

Un crocodil nu poate scoate limba.

In lumea intreaga, 23% din problemele aparatelor xerox sunt cauzate de catre cei care se aseaza pe aparat pentru a-si fotografia posteriorul.

Moderator

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Stiati ca...   Mier Mar 26, 2008 5:30 pm

Pensatul sprancenelor devine nedureros daca in prealabil se anesteziaza arcada cu un cub de gheata.

Cat de destept este piciorul tau drept?
Incearca asta. Este de la un chirurg ortoped.
Iti va pune mintea in incurcatura si vei continua sa incerci din nou si din nou pentru a vedea daca esti mai destept decat piciorul tau, dar nu veti reusi.

1. In timp ce stai la birou in fata calculatorului, ridica piciorul drept de pe podea si fa cu el cercuri in sensul acelor de ceasornic.
2. Acum, in timp ce faci asta, deseneaza cifra "6" in aer cu mana dreapta. Piciorul isi va schimba sensul de rotatie.

Inainte de sfarsitul zilei vei incerca din nou, daca nu ai facut-o deja.

De ce se zbate ochiul? Lipsa calciului din organism, a magneziului si potasiului provoaca aparitia unor spasme musculare necontrolate. Acestea mai pot fi cauzate si de o oboseala musculara si pot aparea atat la nivelul ochilor, cat si in alte zone ale organismului.

Arzi mai multe calorii dormind decat atunci cand te uiti la TV

Moderator

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Stiati ca...   Mier Mar 26, 2008 5:51 pm

Tablourile pictate in ulei se curata foarte bine cu o carpa moale muiata in albus de ou batut.

Moliile fug daca in dulap, pe rafturi sau atarnate printre haine se pun cateva pachetele de frunze uscate de menta. Hainele vor capata si un miros discret de prospetime. Efectul creste daca se pun si cateva pachetele cu coji de portocale.

Un pahar cu apa fierbinte ingheata mai repede in frigider decat unul cu apa rece.

In iarna anului 1932 a fost atat de frig incat cascada Niagara Falls a inghetat complet.

Moderator

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Stiati ca...   Mier Mar 26, 2008 5:56 pm

DE ALE BUCATARIEI

Frisca batuta isi pastreaza consistenta daca la preparare pentru fiecare jumatate kg de frisca adaugati jumatate lingurita gelatina.

Pentru ca lamaia sa fie cat mai parfumata, mai ales daca urmeaza sa fie pusa in ceai, inainte de a o taia, trebuie oparita (rapid, fara a fi tinuta in apa).

Nu trebuie sa puneti conservant in conserve pentru ca le strica gustul. Puneti cateva pastile de aspirina pisata deasupra, este mai eficace, nu strica gustul si este folositoare sanatatii.

Mamaliga nu mai face cocoloase daca inainte de a pune malaiul la fiert il stropiti cu apa rece.

Nucile bune pot fi deosebite de cele seci sau stricate prin introducerea lor intr-un vas cu apa. Cele bune se lasa imediat la fund, cele stricate, mai incet, iar cele seci plutesc la suprafata apei. Nucile bune se pun apoi la uscat, la soare.

Fondator

Steag :
Numarul mesajelor : 5610

Personal
Program serviciu Program serviciu: Luni: 5-7 pm; Marti: 3,30-5,30p.m; Miercuri: 12-13 p.m; 4.30-5.30 p.m; Joi: 6 - 8 pm; Vineri: 4-5 p.m

MesajSubiect: Re: Stiati ca...   Mier Mar 26, 2008 9:28 pm

Da, e tare aia cu caloriile. asa este cam 500 de calorii pe ora se duc cand dormi. Dar resul sunt mortale si destul de adevarate.

ela
Am putere
Am putere

Steag :
Numarul mesajelor : 2981

Personal
Program serviciu Program serviciu:
Descrierea ta: suvite blonde,ochi albastri

MesajSubiect: Re: Stiati ca...   Mier Mar 26, 2008 11:50 pm

e super tare aia cu picioru am facut nu stiiu de cate ori si nu am reusit si sotul am ras de numa rad
Sus In jos
miharobi
Moderator
Moderator

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Stiati ca...   Joi Mar 27, 2008 1:08 am

ramaitanar a scris:
Da, e tare aia cu caloriile. asa este cam 500 de calorii pe ora se duc cand dormi. Dar resul sunt mortale si destul de adevarate.
ma bucur ca iti plac

Moderator

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Stiati ca...   Joi Mar 27, 2008 1:09 am

ela a scris:
e super tare aia cu picioru am facut nu stiiu de cate ori si nu am reusit si sotul am ras de numa rad
hihi si eu am incercat si nu am reusit nui nimic ca ii dam de capat

Moderator

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Stiati ca...   Joi Mar 27, 2008 1:27 am

O persoana obisnuita este cu circa 6mm mai inalta pe timp de noapte.

* Un stranut iese din gura cu o viteza de peste 965 km/h.
O femeie din Arabia Saudita poate obtine un divort daca sotul ei nu ii ofera cafea.

Fiecare persoana are cate o amprenta unica a limbii.

* Plamanul drept primeste mai mult aer decat cel stang.

* Inima femeii bate mai repede decat cea a barbatului.

Doar 55% dintre americani stiu ca soarele este o stea.

* Millie, cainele de la Casa Albaa castiga de peste 4 ori mai mult decat presedintele Bush in 1991. Si pe buna dreptate.

Tantarii au dinti.

* Stiati ca albinele pot fi folosite pentru a detecta minele terestre?

* Stiati ca jumatate din populatia lumii a vazut cel putin un episod din filmul James Bond?

* Sa maninci cu furculita era odinioara considerat a fi scandalos!

* Cea mai intrebuintata leguma din lume este ceapa.

* Alunele constituie unul dintre ingredientele dinamitei.

* Un fulger contine suficienta energie ca sa prajeasca 160.000 de felii de paine. Din nefericire, un fulger dureaza 1/10.000 dintr-o secunda, asa ca ti-e foarte dificil sa intorci felia de paine si pe partea cealalta;

Un om se naste cu 300 de oase, dar cand devine adult nu mai are decat 206 oase;

* Cea mai rece temperatura din istorie de pe pamant a fost inregistrata in Antartica pe 24 August 1960. Temperatura masura atunci -127 de grade C;

* Cand stranuti, toate functiile corpului se opresc, chiar si inima;
* Daca iei orice numar, il dublezi, aduni 10, imparti prin 2, si apoi scazi numarul initial, raspunsul va fi 5;

* Un ceas stricat “are dreptate” de cel putin doua ori pe zi;

* Un hipopotam poate alerga mai repede decat un om;

Moderator

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Stiati ca...   Joi Mar 27, 2008 1:43 am

* Ai nevoie de 17 muschi pentru a zambi si 43 pentru a te incrunta;

* Amprentele ursilor koala nu se pot distinge de cele umane si pot fi confundate la locul unei crime;

* Fructele culese in orele de dimineata sau de seara sunt mult mai gustoase decat cele culese la amiaza.

In urma unui sondaj facut in SUA de compania Unilerver, majoritatea femeilor ar accepta 15 luni de abstinenta pentru o noua garderoba, iar unii barbati ar renunta de tot la sex daca ar scapa de munca.

Obezitatea afecteaza fertilitatea, deopotriva la femei si la barbati.

Pentru a putea citi hărți, trebuie să ai ceea ce se numește „abilitate spațială“, pe care majoritatea bărbaților o au dezvoltată și care este localizată în emisfera dreaptă a creierului. Scopul său este de a ajuta la înțelegerea vitezei și distanțelor, astfel încât să poată ochi o țintă în mișcare. În consecință, majoritatea bărbaților, cam patru din cinci, au abilități spațiale bine definite. La majoritatea femeilor, această abilitate nu este foarte dezvoltată.

Cele mai multe particule din casa Dvs. sunt compuse din PIELE MOARTA!

BUSUIOCUL - zilnic, o infuzie calduta dupa fiecare masa va ajuta sa scapati de balonari intestinale, infectii urinare, dureri de cap, gripa, diaree sau colita de fermentatie (boala in care trebuie baut neindulcit). In plus, reduce starile de voma, combate retentia de apa si creste pofta de mancare.

Moderator

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Stiati ca...   Joi Mar 27, 2008 11:48 am

CE VEZI AICI?

DACA NU VEZI NIMIC ITI DAU O PISTA:
DUTE LA DOI METRI IN SPATE SI POTI SA VEZI UN PERSONAJ CINE E??

Ultima editare efectuata de catre miharobi in Joi Mar 27, 2008 12:07 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
miharobi
Moderator
Moderator

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Stiati ca...   Joi Mar 27, 2008 11:53 am

PRIVESTE IN CENTRUL IMAGINI SI VEI VEDEA CUM SE INVARTE UN PUNCT VERDE,PRIVESTE IN CENTRU 10 SECUNDE,SI CHIAR DACA PARE INCREDIBIL PUNCTELE ROZ DISPAR,INCEARCA SI TU SI VEI VEDEA

Moderator

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Stiati ca...   Joi Mar 27, 2008 12:05 pm

INTERESANTA ILUZIE OPTICA DE ACEASTA BARCUTA...... PRIVESTE BINE,BARCUTA SE MISCA?
E ALTA ILUZIE OPTICA DOAR CA CREIERUL NOSTRU IL PUNE IN MISCARE

Fondator

Steag :

Personal
Program serviciu Program serviciu: Luni: 5-7 pm; Marti: 3,30-5,30p.m; Miercuri: 12-13 p.m; 4.30-5.30 p.m; Joi: 6 - 8 pm; Vineri: 4-5 p.m

MesajSubiect: Re: Stiati ca...   Joi Mar 27, 2008 1:05 pm

ce tareeee. In aia cu multe puncte mi se pare o fata de femeie... Asa imi arata. Tari sunt astea fratioare.

miharobi
Moderator
Moderator

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Stiati ca...   Joi Mar 27, 2008 1:38 pm

In cea cu punctele e marlyn monroe
hihi ma bucur ca iti plac pupici

Am putere

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Stiati ca...   Joi Mar 27, 2008 2:16 pm

imi place f mult rubrica asta felicitari Miharobi
Sus In jos
miharobi
Moderator
Moderator

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Stiati ca...   Joi Mar 27, 2008 2:19 pm

ela a scris:
imi place f mult rubrica asta felicitari Miharobi
pe bune?? ma bucur bananadance bananadance
ma gandeam sa o intreb pe bea daca e ceva de treaba si daca nu sa il inchid
dar ma bucur tare ca iti place

Am putere

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Stiati ca...   Joi Mar 27, 2008 2:33 pm

da Miharobi f mult unele mai stiam si eu dar uite asa mai citesc si aflu floricele
Sus In jos
tweety
Sportiv cu muschi
Sportiv cu muschi

Steag :
Numarul mesajelor : 356

Personal
Descrierea ta: par saten inchis si ochi caprui

MesajSubiect: Re: Stiati ca...   Joi Mar 27, 2008 3:28 pm

miharobi a scris:
CE VEZI AICI?

DACA NU VEZI NIMIC ITI DAU O PISTA:
DUTE LA DOI METRI IN SPATE SI POTI SA VEZI UN PERSONAJ CINE E??

E Marlyn Monroe.
fain.
Sus In jos
ramaitanar
Fondator
Fondator

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Stiati ca...   Joi Mar 27, 2008 4:54 pm

Nu, nu, este ok rubrica. Punem aici toate chestiile astea. Sunt fff faine!

miharobi
Moderator
Moderator

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Stiati ca...   Mar Apr 01, 2008 8:22 pm

Cand englezii au ajuns in Australia au vazut un animal ciudat care sarea prin paduri. Au chemat un bastinas si l-au intrebat prin semne ce animal era acela. Cum bastinasul repeta "kan ghu ru" ei au adoptat acel nume pentru animal. Dupa mult timp cercetatorii au constatat ca bastinasul de fapt spunea "nu inteleg".

Creierul persoanelor cu un coeficient de inteligenta mai mare nu este mai activ, nu este mai mare, ci este pur si simplu mai... eficient.

Daca ochii nostri ar fi o camera foto, atunci ar fi o camera de 120 de megapixeli.

Creierul uman are aproximativ 100 de miliarde de neuroni. Cam tot atatea stele exista in galaxia noastra. Caracatita are aproximativ 300 de milioane de neuroni.

Creierul nou-nascutului cantareste intre 350 si 400 de grame.

Deschide un document nou in Word si scrie

=rand(200,90)

apoi apasa enter

Microsoft e gata sa "plateasca milioane" pentru cel care poate oferi explicatia.
Incearca!

Faxul a fost inventat cu 100 de ani inainte sa fie comercializat pe piata

Conductele de gaz si de apa, atrag fulgerele. Pentru preintampinarea unor eventuale necazuri, este bine ca in timpul furtunilor sa tineti usile si geamurile inchise.

Albinele nu vad culoarea rosie dar in schimb ele vad razele ultraviolete care sunt invizibile pentru noi.

Numarul bicicletelor din orasul Amsterdam este estimat la peste 600.000? La o populatie de aproximativ 740.000

In Los Angeles exista mai putine persoane decat automobile.

Cuptorul cu microunde a fost inventat de un om de stiinta care trecand prin dreptul unui tub radar de masurare a vitezei a observat ca ciocolata din buzunarul sau s-a topit.

Cel mai scump, dar si cel mai ciudat pat de pe planeta, creatie a arhitectului olandez Janjaap Ruijssenaars, costa "doar" 1.200.000 de euro. Datorita sistemului magnetic cu care este prevazut, patul pluteste la 40 de centimetri de podea si poate sustine o greutate de pana la 900 de
Untul care se foloseste pentru ornarea unui preparat trebuie topit numai pe baia de aburi. Focul il deterioreaza, ii schimba calitatea si aspectul.

Moderator

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Stiati ca...   Mar Apr 01, 2008 8:36 pm

Tratamentele pe care ni le faceau bunicile noastre in copilarie ne vindecau si ne fereau de utilizarea abuziva a antibioticelor. Inainte de a apela la acestea pentru cea mai mica durere in gat, devenind astfel rezistenti la cele mai puternice antibiotice, apelati la ajutorul naturii. Daca va ustura gatul, va curg ochii, iar nasul s-a transformat intr-un robinet ce nu mai poate fi oprit, pune-ti pe o tabla incinsa doua linguri de malai si stati cu nasul deasupra fumului produs, amestecand continuu. In plus, beti seara inainte de culcare un terci, ca o mamaliga subtire, in care puneti o bucata cat o nuca de unt. Conditia este sa fie cat puteti suporta de fierbinte, iar a doua zi veti fi vindecati.

... porumbelul voiajor este "animalul" domestic ce poseda cel mai bun simt al orientarii; cand este transportat spre o destinatie oarecare intr-un vagon inchis si pe rute oricat de incalcite, el, odata eliberat, regaseste locul de unde a plecat, chiar si la o distanta de 2000 km.

Pentagonul are dublu numarul de toalete de care este nevoie. Cand a fost construit legea impunea bai separate pentru albi si negri.

Lumina soarelui: ultravioletele sunt benefice, iar lumina soarelui, chiar si indirect, ridica moralul; un pic de soare ii poate ajuta pe cei care lucreaza in birouri sa se mai dezmorteasca.

Aspirina a fost descoperita in timp ce se analiza un produs expirat?

... in America de Nord creste un copac (pe care bastinasii il numesc "pomul dracului"), a carui coaja contine foarte mult fosfor, incat noaptea, langa tulpina lui, se poate citi ca in orice sala de lectura.

Am putere

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Stiati ca...   Mar Apr 01, 2008 8:38 pm

ooo ce interesant pompom
Sus In jos
miharobi
Moderator
Moderator