Ramaitanar
Bine ati venit pe forum. Ca sa puteti posta trebuie sa va inregistrati. Va asteptam in Echipa Ramaitanar.

Ramaitanar

AcasaAcasa  ForumForum  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Ultimele subiecte
» piept de pui
Vin Ian 11, 2013 2:05 pm Scris de dianame

» Rețete sănătoase
Joi Oct 11, 2012 10:12 pm Scris de angelaiancu

» La multi ani, Corina.
Mier Sept 05, 2012 9:11 am Scris de ela

» Prajitura cu mere
Mier Iun 15, 2011 11:35 pm Scris de alina88

» La multi ani, Sidy (25 Aprilie)
Dum Mai 15, 2011 11:30 am Scris de corinapanait

» Ce pregatim azi? Tu ce ai facut? (2)
Lun Apr 11, 2011 7:58 am Scris de Sidy

» Prajitura cu mac
Lun Feb 21, 2011 12:41 am Scris de ramaitanar

» La multi ani, Hortensia (20 decembrie)
Dum Ian 09, 2011 12:49 am Scris de horty20

» La multi ani, Monel, 22 dec
Dum Dec 26, 2010 11:32 pm Scris de monel

» ELA - La multi ani !!!
Joi Noi 04, 2010 8:39 pm Scris de ela

Chat ramaitanar

Fitness

Distribuiți | 

Ciorba de salata verde cu afumatura

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
ramaitanar
Fondator
Fondator

Steag :
Numarul mesajelor : 5610

Personal
Program serviciu Program serviciu: Luni: 5-7 pm; Marti: 3,30-5,30p.m; Miercuri: 12-13 p.m; 4.30-5.30 p.m; Joi: 6 - 8 pm; Vineri: 4-5 p.m
Descrierea ta: Roscata cu ochii verzi

MesajSubiect: Ciorba de salata verde cu afumatura   Joi Mar 13, 2008 12:11 am

doua salate, doua legaturi de ceapa verde, o legatura de usturoi verde, un morcov ras, orez prefiert-o lingura jumatate, un litru bors, un ou, putin ulei, leustean, afumatura.

Mod de preparare
Salata se spala sub jet de apa, pentru a indeparta pamantul si restul de impuritati.
Ceapa si usturoiul se curata, se spala si se toaca marunt.
Intr-o tigaie se calesc ceapa si usturoiul.

Se pregateste un vas in care se pun ceapa si usturoiul calite si se completeaza cu aproximativ un litru de apa. Salata spalata se rupe in fasii si se pune in oala, lasandu-se sa fiarba. Morcovul se curata, se spala , se rade si se adauga in ciorba. Peste aproximativ 5 minute se pune orezul prefiert. Se lasa la fiert pana boabele de orez devin moi, apoi se adauga bors fiert dupa gust. Se pune afumatura. Rosii din sucul lor. Se potriveste cu delikat.

La sfarsit se adauga un ou batut sau o omleta taiata marunt. Se garniseste cu leustean si patrunjel taiaie marunt.

Sidy
Am putere
Am putere

Steag :
Numarul mesajelor : 3251

Personal
Program serviciu Program serviciu: La ordinul generalului meu.Bunica sefa
Descrierea ta: Satena cu suvite blonde, ochi caprui

MesajSubiect: Re: Ciorba de salata verde cu afumatura   Sam Iun 07, 2008 4:56 pm

O supica de salata verde ! Eu o fac asa: 50 g slaninuta o prajesc putin adaug 5 catei de usturoi pisati , invirt de 2-3 ori si iau de pe foc . Sparg un ou , invirt repede, repede , adaug 3-4 l apa dupa care pun supa pe foc. Salata spalata si desfacuta foi o introduc in supa(daca frunzele sunt mari , se rup ) adaug sare si las sa fiarba Cind e gata , adaug 1/2 lapte prins sau sana si marar verde taiat marunt. Daca doriti puteti adauga si smintina.
Sus In jos
ramaitanar
Fondator
Fondator

Steag :

Personal
Program serviciu Program serviciu: Luni: 5-7 pm; Marti: 3,30-5,30p.m; Miercuri: 12-13 p.m; 4.30-5.30 p.m; Joi: 6 - 8 pm; Vineri: 4-5 p.m

MesajSubiect: Re: Ciorba de salata verde cu afumatura   Joi Iun 19, 2008 10:37 pm

f bine suna supita ta. Noi am mancat prima oara ciorba de salata si atat de tare ne-a placut de numa.

Sidy
Am putere
Am putere

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Ciorba de salata verde cu afumatura   Vin Iun 20, 2008 9:10 am

Da Beatrice, ai dreptate !!!In zona voastra se foloseste borsul si de aceea ti-a placut mai mult !!!
Sti tu cum se zice: cite bordee, atitea "obicee" !!!! bouncing
Sus In jos
ramaitanar
Fondator
Fondator

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Ciorba de salata verde cu afumatura   Joi Iun 26, 2008 4:05 pm

Nu musai Sidy. Nu stiu de care zona vorbesti, ca nu exista o regula. Asta e reteta de la mama... Si am facut asa si mi-a placut. Fiecare face cum ii place.

Sidy
Am putere
Am putere

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Ciorba de salata verde cu afumatura   Joi Iun 26, 2008 7:02 pm

Sigur ca ai dreptate !!!!
INTOTDEAUNA mincarea de la mama ...este cea mai buna mincare !!!!
Niciodata o ciorba din zona Bucurestiului nu o sa fie la gust ca si una din zona orasului Oradea !!!!
Garantat !!!
Sus In jos
ramaitanar
Fondator
Fondator

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Ciorba de salata verde cu afumatura   Joi Iun 26, 2008 8:22 pm

Evident. Cum nici cea din Oltenia de la bunica nu va fi mai buna decat cea din Bucuresti si tot asa... Hihi...Face bunica o ciorba de te lingi pe degete, in oala din aia de lut... Nu o fierbe pe aragaz ci in cuptor cu lemne... Nu stiu frate dar stii cum iese, beleaaaa.

magda
Sportiv premiat pentru activitate
Sportiv premiat pentru activitate

Steag :
Numarul mesajelor : 3451

Personal
Program serviciu Program serviciu: toata ziua....
Descrierea ta: satena, ochi verzi

MesajSubiect: Re: Ciorba de salata verde cu afumatura   Joi Iun 26, 2008 8:51 pm

cam asa fac si eu supa de salata ca Sidy. Tot cu slaninuta taiata si prajita, si fac o omleta din cateva oua, pe care o tai bucatele, si la sfarsit dreg supa cu ou si smantana. Fara legume si alte verdeturi, doar usturoi si acrita cu otet.
Acum, fiecare cum s-a obisnuit sa gateasca....
Sus In jos
Sidy
Am putere
Am putere

Steag :

Personal

MesajSubiect: Re: Ciorba de salata verde cu afumatura   Vin Iun 27, 2008 8:22 am

Beatrice sa sti ca orice mincare facuta in oala de lut si bagata in cuptorul cu lemne sau facuta afara in ceaun...nu se compara cu cea facuta pe aragaz !!!!
Poti sa-le faci tu orice, ca tot nu ies asa bune !!!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ciorba de salata verde cu afumatura   

Sus In jos

Ciorba de salata verde cu afumatura
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ramaitanar :: Casa, familie, copii :: Bucataria oricui :: Ciorbe, supe-
Mergi direct la: